„Dzwoniłam do wszystkich szkół w Tarnowskich Górach i nigdzie nie ma miejsc”

Zdjęcie ilustracyjne fot. screen Facebook

Niektórzy rodzice są załamani. Do szkół średnich w powiecie tarnogórskim jest za dużo chętnych. Jest to opóźniony efekt reformy szkolnictwa z 2014 roku. 

Poniżej publikujemy wiadomość do redakcji oraz komentarz tarnogórskiego starostwa.

„Jestem rodzicem dziecka, które ukończyło szkołę podstawową w Tarnowskich Górach. Chciałabym nagłośnić, w jaki sposób odbywa się rekrutacja. Trzeba zacząć od tego, że w 2014 roku była głośna reforma, gdzie do szkół podstawowych szły dzieci 6-letnie i 7-letnie, wówczas nawet nauczyciele byli sceptyczni, że szkoły nie są z gumy i nie są dostosowane i może być problem. No to teraz jest problem i to duży” – napisała do nas tarnogórzanka.

Brakuje miejsc 

„W Tarnowskich Górach brakuje miejsc dla dzieci, ponieważ jest bardzo dużo chętnych na jedno miejsce do wszystkich szkół. Dzieci są zestresowane, ponieważ nie dostały w rekrutacji elektronicznej do szkoły pierwszego wyboru i szkól zapasowych, bo zabrakło miejsc. Dzwoniłam do wszystkich szkół w Tarnowskich Górach i nie ma nigdzie miejsc. Co prawda, jeszcze szkoły mają czas do końca lipca na podanie ostatecznej liczby dzieci przyjętych” – dodaje nasza czytelniczka.

Kobieta zadzwoniła do kuratorium, gdzie otrzymała informację, że na początku sierpnia będzie jeszcze przeprowadzona rekrutacja.

„W szkołach w Tarnowskich Górach mówiono mi, że nie będzie wolnych miejsc, nawet jeśli chodzi o rekrutację uzupełniającą. Mówili, żeby dowiadywać się w innych miastach. W Bytomiu, Brynku, Radzionkowie i Nakle Śląskim też już brakuje miejsc. Co teraz ma zrobić rodzic? Dzieci przechodzą stres. Czy szkoły nie mogą otworzyć dodatkowych oddziałów, skoro jest zapotrzebowanie? Czy nie można było tego przewidzieć? Dlaczego moje dziecko ma szukać szkoły oddalonej o wiele kilometrów od miejsca zamieszkania?” – pyta zmartwiona tarnogórzanka.

Starostwo komentuje

– Powiat na nowy rok szkolny zwiększył ofertę edukacyjną o 25 proc. w stosunku do ubiegłego roku, zwiększono liczbę oddziałów z 44 do 55 zaplanowanych na rok 2022/2023. Obecnie trwa ostatni tydzień rekrutacji, która zakończy się 28 lipca. 29 lipca poznamy ostateczną listę osób zakwalifikowanych. Po tej dacie będzie też wiadomo, ile dokładnie zostało wolnych miejsc w poszczególnych szkołach – mówi Agnieszka Sznajder ze Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach.

Tarnogórskie placówki posiadają wolne miejsca? 

– Tarnogórskie placówki posiadają wolne miejsca dla uczniów, przykładowo wg. aktualnych danych w kilku szkołach branżowych i technikach. W liceach ogólnokształcących natomiast przygotowano tyle miejsc ile faktycznie maksymalnie może pomieścić dana placówka – zapewnia pracownik starostwa.

– Niezakwalifikowane osoby mogą skorzystać z oferty mniej obleganych placówek lub wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej w sierpniu. Uczniowie mają również możliwość skorzystania z placówek znajdujących się w sąsiednich miastach, np. w Bytomiu, gdzie nadal pozostaje dużo wolnych miejsc – dodaje.

 

źródło: tarnogorski.info
Oprac. Łukasz Dudek