Wiec w Katowicach. Bosak: w obronie górników, kopalń i Śląska

fot. Krzysztof Bosak | facebook

– W sobotę 13 czerwca w Katowicach gromadzimy się na wiecu w obronie górników, w obronie kopalń, w obronie Śląska – oświadczył we wtorek kandydat na prezydenta Krzysztof Bosak.

Wiec odbędzie się na katowickim Rynku pod Teatrem Śląskim. Rozpoczęcie o godz. 18:00.

Bosak mówił, że „nie zgodzi się nigdy, by pod pretekstem epidemii, pandemii, kryzysu czy jakichkolwiek innych pretekstów w sposób niekorzystny korygować bilanse rentownych kopalni, zabierać pracę górnikom, a także kupować ich bezczynność w zamian za odstąpienie od pracy”.

„Na podstawie informacji, które otrzymujemy od górników, od związkowców, aż 6 z 12 kopalń, które zostają zamknięte to kopalnie, w których nie zarejestrowano zakażeń koronawirusem” – mówił kandydat Konfederacji na Prezydenta RP.

 

„Nie jest tajemnicą, że rząd pozostawia kopalnie, które wydobywają węgiel koksujący, a zamyka te, które produkują węgiel kamienny. Różnice pomiędzy cenami tych dwóch rodzajów węgla są ogromne, zwracam uwagę na to, że zamknięcie tych kopalni rodzi po pierwsze ryzyko, ponieważ te wyrobiska eksploatacyjne, które nie będą używane, kiedy nie pracują, zaczynają grozić zapaleniem, zawaleniem przez brak postępu wyrobiska” – mówił.

„Drugi aspekt związany z ryzykiem ekonomicznym to oczywiście niekorzystna korekta sprawozdań rocznych, które później jak wiemy z praktyki z poprzednich lat, może posłużyć jako pretekst do zamykania rentownych kopalni. Wiemy doskonale, kto naciska na Polskę, żeby wygaszać polskie górnictwo, żeby nie wydobywać polskich bogactw naturalnych, żebyśmy jako naród nie zarabiali na tym, jest to oczywiście Unia Europejska, z którą rząd Prawa i Sprawiedliwości po cichu dobijał targu w zakresie zamykania rentownych kopalni” – alarmował lider prawicowego ugrupowania.

 

 

Przygotował
ŁUKASZ DUDEK