Wielka rodzina nietoperzy zamieszkała na poddaszu. Lokatorzy nie wiedzą, co robić

Na poddaszu jednego z bloków na osiedlu w Miasteczku Śląskim zadomowiły się nietoperze. Administracja budynku podobno rozkłada ręce, ponieważ te nocne ssaki są pod ochroną. Niektórzy eksperci twierdzą, że jeden nietoperz w ciągu nocy  może upolować nawet 1000 komarów, więc bez niego mogłoby być naprawdę źle. 

Mieszkańcy jednego z bloków przy ulicy Srebrnej w Miasteczku Śląskim poinformowali nas, że przez nieszczelny właz, na klatkę schodową przedostają się nietoperze. Na poddaszu zrobiły sobie letniskowe schronienie. W Polsce mamy 25 gatunków nietoperzy i wszystkie są pod ścisłą ochroną.

– Słychać jak latają na poddaszu. Musi ich tam być dużo – mówi nam jeden z lokatorów.

– Wczoraj miałem otwarte okno, prawie mi wleciały do domu – dodaje inny mieszkaniec.

Nietoperze zadomowiły się na poddaszu bloku przy ulicy Srebrnej w Miasteczku Śląskim

Wiele osób boi się nieproszonych gości, dodatkowo ich odchody mogą śmierdzieć i przenosić wiele chorób. Niemniej warto zaznaczyć, że ssaki te są niegroźne, no chyba, że próbujemy je złapać, to wtedy mogą ugryźć. Jest to naturalny odruch obronny, dlatego pod żadnym pozorem nie próbujmy łapać małego „batmana”.

Problem został już zgłoszony do administracji budynku. Nie wiemy, jakie działania planują podjąć pracownicy Międzygminnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (MTBS). Podobno jeden z pracowników uciekał z poddasza, jak zobaczył, ile ich tam jest. Do tematu będziemy wracać.

Nietoperz wleciał na klatkę schodową przez uszkodzony właz 

Nietoperz wleci do domu. Co robić? 

Na to pytanie próbował znaleźć odpowiedź Urząd Miasta Szczecinek. „Jeśli do naszego mieszkania wleci przypadkowo nietoperz – w pierwszej kolejności pozamykajmy drzwi do innych pomieszczeń (aby nie poleciał w głąb domu), zgaśmy światło i szeroko otwórzmy okno. W 95% nietoperz sam opuści nasze mieszkanie. Takie zwierzę, które raz się pomyliło, raczej już tego nie powtórzy. Oczywiście zawsze może wlecieć jego „kolega” – wówczas operację trzeba cierpliwie powtórzyć” – napisano na stronie magistratu, ponieważ mieszkańcy mieli problem z nietoperzami.

 

źródło: tarnogorski.info, szczecinek.pl
Oprac. Łukasz Dudek