Włodarze podpisali list intencyjny ws. utworzenia klastra energii. Będą obniżać koszty

fot. UM Miasteczko Śląskie

Samorządowcy z kilku mniejszych miejscowości podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia klastra energii „Śląskich Zielonych Gmin”. 

List intencyjny podpisali włodarze Kalet, Miasteczka Śląskiego, Boronowa, Koszęcina oraz Woźnik. Co to oznacza dla mieszkańców? Niektórzy mówią, że to historyczny moment. Porozumienie został podpisane w czwartek w kaletańskim magistracie.

 „Klaster energii to porozumienie cywilnoprawne, którego celem jest tworzenie samowystarczalnych obiegów energetycznych – uczestnicy klastra produkujący energię mogą ją sprzedać bezpośrednio innym uczestnikom klastra, co znacząco obniża koszty” – informuje miasteczkowski Urząd Miejski.

Klaster energii otwiera również szanse na dodatkowe źródła finansowania z różnych źródeł zewnętrznych. Jak zauważają urzędnicy, formuła klastra jest otwarta i w przyszłości można będzie go powiększyć m.in. o osoby fizyczne oraz osoby prawne.

Dokument podpisały następujące strony: gmina Boronów reprezentowana przez wójta Krzysztofa Bełkota, gmina Koszęcin reprezentowana przez wójta Zbigniewa Seniówa, miasto Kalety reprezentowane przez burmistrza Klaudiusza Kandzię, miasto Miasteczko Śląskie reprezentowane przez burmistrza Michała Skrzydło oraz miasto Woźniki reprezentowane przez burmistrza Michała Aloszko.

źródło: UM Miasteczko Śląskie
Oprac. Redakcja