Ten robak jest zmorą mieszkańców Śląska

Wtyk amerykański. Zdjęcie wykonane w powiecie tarnogórskim

W ostatnim czasie do mieszkań w całym województwie śląskim wchodzą robale. Już nie tylko biedronki azjatyckie są zmorą lokatorów. W ostatnim czasie wtyk amerykański nie daje spokoju, nawet w nocy. Czy jest niebezpieczny dla domowników? 

Jeszcze kilka lat temu wtyk amerykański nie był obecny w Polsce. Od pewnego czasu jego populacja jednak rośnie. W tym roku owad masowo wchodzi do mieszkań. Jest dość duży i na pierwszy rzut oka przypomina karalucha. Mieszkańcy są zaniepokojeni nieproszonym gościem.

Wtyk amerykański staje się uciążliwy późną jesienią. Pluskwiak ten szuka miejsca, w którym będzie mógł przezimować. Może wydzielać nieprzyjemny zapach. Do Polski przywędrował z Ameryki Północnej. Najczęściej spotykanym gatunkiem jest wtyk straszyk.

Pluskwiak osiąga rozmiary od 1,5 do 2 cm

Czy wtyki amerykańskie są groźne dla człowieka? 

Jak twierdzą eksperci, nie ma się czego bać. Owady te nie przenoszą groźnych chorób. Pluskwiak nie kłuje i nie gryzie. Choć jak możemy wyczytać na jednym z branżowych portali, w historii odnotowano jeden przypadek ugryzienia. To, że nie zagrażają człowiekowi, to nie znaczy, że nie są uciążliwe. Owad czasem wydziela nieprzyjemną woń.

Poniżej zdjęcia z powiatu tarnogórskiego 

Wtyk amerykański. Zdjęcie wykonane w powiecie tarnogórskim

źródło: tarnogorski.info
Oprac. Redakcja