Wykonawca bloku Elektrowni Jaworzno zamierza ogłosić upadłość

fot. Tauron

Jak informują media, zarząd Rafako podjął dzisiaj decyzję o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. 

Ma być to efekt kary, która została nałożona przez Tauron na Rafako. Jak donosi Business Insider, ogromna kara została nałożona za „wady projektowe i opóźnienia w realizacji budowy bloku węglowego w Jaworznie”. Łączna kwota kary to ponad 1,3 mld zł.

W czwartek o godzinie 13:00 w Centrum Prasowym PAP spółka Rafako organizuje konferencje prasową. Rafako kwestionuje żądania Taurona, dlatego można się spodziewać, że na konferencji padnie wiele spornych kwestii.

„Działania prowadzone przez Grupę Tauron stanowią próbę przerzucenia na Rafako odpowiedzialności za zaistniałe awarie i obniżenia parametrów Bloku, które wynikają przede wszystkim ze spalania w kotle węgla nieznanego pochodzenia o parametrach niespełniających wymagań kontraktowych, a także wymagań stawianych dla paliwa przy tego typu obiektach energetycznych” – czytamy w oświadczeniu Rafako, które zostało opublikowane w środę.

Tauron komentuje 

„Zidentyfikowane fizyczne wady, których długą listę Rafako od nas otrzymało, nie zostały usunięte. Spółka nie przedstawiła nam również realnego planu ich usunięcia, ani wykonalnej koncepcji zakończenia okresu przejściowego” – poinformował Tauron na Twitterze.

– Na terenie składowiska węgla mamy ponad 153 tys. ton paliwa, z czego ponad 85 proc. pochodzi z ZG Sobieski, które jest dedykowane dla bloku 910 MW – twierdzi prezes spółki Tauron Wytwarzanie Trajan Szuladziński.

źródło: Business Insider, Media społecznościowe
Oprac. Redakcja