Wyrok ws. aborcji opublikowany w Dzienniku Ustaw!

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

W środę w nocy nastąpiła publikacja wyroku TK w Dzienniku Ustaw. Wcześniej zostało udostępnione opinii publicznej uzasadnienie, które wywołało protesty w wielu polskich miastach.  

„Trybunał Konstytucyjny ponownie stwierdził, że człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia. Stwierdził także, że każde życie ludzkie ma taką samą wartość; nie ma lepszych i gorszych istot ludzkich, każdy człowiek ma jednakowe prawo do życia. Taką samą wartość ma życie człowieka przed narodzeniem, życie człowieka młodego i pełnego sił oraz życie człowieka starszego. Na tym fundamencie cywilizacji ludzkiej opiera się polski system prawny. Przerwanie ciąży jednocześnie wiąże się z pozbawieniem dziecka jego życia. Przesłanka eugeniczna zabijania dzieci nienarodzonych jest z tym fundamentem sprzeczna. Niezgodny z Konstytucją jest art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny” – czytamy w opublikowanym uzasadnieniu.

 

Politycy opozycji przekonują, że opublikowanie dzisiaj uzasadnienia nie było przypadkowe. 

„Jeżeli podjęli decyzję, aby zmuszać kobiety do donoszenia ciąży nawet przy trwałym, nieodwracalnym uszkodzeniu płodu, wiedząc jaki wywołuje to sprzeciw, tzn. że spodziewają się w najbliższych dniach kolejnych bardzo złych informacji (nt. gospodarki, sytuacji epidemicznej, tempa szczepień etc.) i wolą, aby protesty przeciw zaostrzeniu ustawy aborcyjnej były głównym tematem dyskusji. Podłe” – skomentował poseł Tomasz Głogowski (PO).

 

 

źródło: dziennikustaw.gov.pl