Za blokiem powstanie łąka kwietna

fot. Marek Małczak

Na osiedlu w Miasteczku Śląskim odbywa się koszenie pasów zieleni. Za jednym z bloków fragment pozostanie nieskoszony, ponieważ większość mieszkańców bloku przy ul. Srebrnej 14 zdecydowała, aby w tym miejscu zrobić łąkę kwietną. 

– Na razie jest to łąka z trawą, ale kwitną też polne kwiaty a część już przekwitła. Podczas ostatniego jesiennego koszenia ta łąka też zostanie skoszona a przed zimą zostaną tam dosiane nasiona polnych kwiatów. Aby można było ten kawałek zachować nieskoszony, potrzebne było oficjalne pismo, lista osób popierających ten pomysł oraz załączyłem mapkę z zaznaczonym terenem. Były też osoby przeciwne i sceptycznie nastawione do tego pomysłu, ale większość powiedziała tak – mówi Marek Małczak, założyciel grupy „Nasze Osiedle”.

 

Wiele korzyści 

– Takie tereny przynoszą wiele korzyści poczynając od doznań estetycznych, zatrzymują wodę, wzmacniają miejski ekosystem. W porównaniu do skoszonych terenów nie ma ta monotonii, kwitnie życie fauny i flory. To pierwszy krok ale mam nadzieję, że na tym nie poprzestaniemy – dodaje.

fot. Marek Małczak