Za „kilka” dni poznamy wstępne wyniki badania nad amantadyną. Zrekrutowano 196 pacjentów

fot. Łukasz Dudek

Pod koniec lutego mamy poznać wstępne wyniki badania klinicznego nad skutecznością amantadyny w leczeniu COVID-19.

„Do badania klinicznego nad skutecznością amantadyny w COVID-19 zrekrutowano 196 pacjentów. Wstępne wyniki badania znane będą pod koniec lutego” – przekazała w środę portalowi tarnogorski.info Jolanta Wołkowicz, rzecznik prasowy Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach

Najwięcej pacjentów zrekrutował pododdział w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach w powiecie tarnogórskim. 

W lutym 2021 roku rozpoczęło się badanie nad skutecznością amantadyny w leczeniu COVID-19. Docelowo w badaniu „TITAN” ma wziąć udział 500 osób. Mogłoby się wydawać, że w czasie pandemii nie powinno być problemu, aby przebadać założoną ilość pacjentów nawet w kilka tygodni. Niestety tak się nie dzieje i badanie posuwa się do przodu zastanawiająco wolno.

Według najnowszych danych w badaniu wzięło udział 196 pacjentów. Co ciekawe, dziewięć ośrodków nie włączyło do badania ani jednego pacjenta. Nie włączyły pacjentów ośrodki w: Prabutach, Poznaniu, Krakowie, Czerwonej Górze, Obornikach Śląskich, Białej Podlaskiej, Łodzi, Raciborzu i Elblągu.

Tani lek znany od dziesięcioleci 

Badanie jest prowadzone głównie dzięki determinacji dr Włodzimierza Bodnara, który twierdzi, że wyleczył już tysiące osób przy pomocy amantadyny. Znany specjalista chorób płuc na stronie swojej przychodni udostępnił schemat leczenia. Wielu lekarzy w zaciszu swoich gabinetów leczy chorych przy pomocy tego medykamentu, który jest znany w medycynie od dziesięcioleci, a jego produkcja jest tania.