Zakaz handlu w niedzielę ma zostać zaostrzony. PiS chce skończyć z obchodzeniem przepisu

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu jest już gotowa. Takie informacje przekazał Janusz Śniadek, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Śniadek rozmawiał na ten temat z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. 

Rząd chce zakończyć obchodzenie przepisów o niedzielnym zakazie handlu.

– Dostaliśmy zielone światło na zmianę przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę. Nowelizacja jest już gotowa – powiedział „DGP” poseł Śniadek.

Placówki pocztowe mogą być otwarte w niedzielę. Zagadnienie to jest wykorzystywane przez coraz więcej sklepów. Teraz przepis ma mówić, że otwarte będą mogły być placówki, w których usługi pocztowe są przeważającą częścią oferowanych usług.

 

Czy możemy mówić, że wpływ na to miały władze Kościoła Katolickiego? 

Pod koniec maja odbyła się Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Piekar Śląskich. Wierni przybyli modlić się do Matki Bożej Piekarskiej.

Podczas mszy metropolita katowicki mówił m.in. o próbie omijania zakazu handlu w niedziele przez sklepy wielkopowierzchniowe.


Czytaj także: Pielgrzymka w Piekarach Śląskich. Abp Skworc ostro o sieci sklepów Kaufland


– Dążą, nawet wbrew praktykom zachodnich państw europejskich, do otwarcia centrów handlowych w niedzielę, pod pretekstem usług pocztowych, których zakaz handlu nie obejmuj – mówił abp. Wiktor Skworc.

Posłużył się przykładem sieci Kaufland 

– Sieć Kaufland już triumfalnie ogłosiła, że dołączyła do firm, które wykorzystują furtkę o usługach pocztowych umożliwiającą sprzedaż również w niedzielę niehandlową. Za zachodnią granicą handlować nie mogą, bo niedziela jest strzeżona w niemieckiej konstytucji, a u nas omijają prawo. W tej sprawie wspólnota Kościoła milczeć nie będzie. Umowy o zakazie handlu nie można lekceważyć i podważać – dodał metropolita katowicki.

 

źródło: Dziennik Gazeta Prawna