Zakaz używania telefonów na pasach! Sejm uchwalił nowelizację prawa o ruchu drogowym

Zdjęcie ilustracyjne fot. powiat tarnogórski

W czwartek została uchwalona nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z nowymi przepisami piesi będą mieć pierwszeństwo przy wchodzeniu na przejście. Jednocześnie, przy przechodzeniu przez jezdnię obowiązywać będzie zakaz używania telefonów komórkowych oraz ma być koniec jazdy „na zderzak”. 

Za przyjęciem nowelizacji zagłosowała większość posłów. 22 było przeciw.

 

Pierwszeństwo pieszych na przejściach

Obecne przepisy nakazują kierowcom zbliżającym się do przejścia dla pieszych zachowanie szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

ZOBACZ: Rewolucja na przejściach dla pieszych

Zakaz korzystania z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię

W trakcie wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię albo torowisko (także w obrębie usytuowanych tam przejść) pieszych obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu.

Koniec z „jazdą na zderzaku”

Niezachowanie odległości między pojazdami jest jedną z głównych przyczyn wypadków na drogach ekspresowych i autostradach. Na polskich drogach nagminną jest tzw. „jazda na zderzaku”, w niewielkiej odległości za poprzedzającym pojazdem. To niezwykle ryzykowana praktyka zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu, takich jak autostrady i drogi ekspresowe.

„Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2019 r. z tego powodu tylko na autostradach doszło do 94 wypadków, w których zostało zabitych 13 osób, a ranne zostały 143 osoby” – napisano.

Mniejsza prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach nocnych

Obecnie dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym wynosi 60 km/h w godzinach 23:00-5:00 oraz 50 km/h w pozostałych godzinach.

Po zmianach, dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym będzie wynosić 50 km/h – bez względu na porę doby.

 

 

 

źródło: gov.pl