Zmiany na lotnisku w Pyrzowicach. Zmieniło się położenie biegunów magnetycznych Ziemi

Zdjęcie ilustracyjne fot. Piotr Adamczyk | Katowice AirPort Facebook

Na lotnisku w Pyrzowicach (pow. tarnogórski) w ostatnich dniach doszło do zmiany oznaczenia pasów startowych. Do bardzo rzadkiej zmiany doszło dlatego, że zmieniło się położenie biegunów magnetycznych Ziemi. Co to tak naprawdę oznacza? 

Przygotowania do tej operacji rozpoczęły się już w kwietniu 2022 roku. Zmiany na lotnisku zostały dokonane w czwartek 6 października. Pas 27 to teraz 26, a 09 to 08.

„Wszystko dlatego, że zgodnie z lotniczymi międzynarodowymi przepisami musieliśmy zmienić oznakowanie identyfikacji drogi startowej. Tego typu zmiany przeprowadzane są na lotniskach rzadko” – relacjonuje Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy Katowice Airport.

Ostatni raz tego typu zmiany zostały przeprowadzone w 2011 roku na dwóch poznańskich lotniskach. O zmianach na pyrzowickim lotnisku wspomina Tomasz Rożek, popularyzator nauki z kanału „Nauka To Lubię”.

„Oznakowanie identyfikacji drogi startowej nie są wartościami nadanymi raz na zawsze. Jest tak dlatego, że igła kompasu nie ustawia się względem północy geograficznej tylko magnetycznej, a biegun magnetyczny Ziemi stale się zmienia.  W konsekwencji może dojść do sytuacji, w której oznakowanie identyfikacji drogi startowej z czasem przestają się pokrywać z rzeczywistym wskazaniem kierunku magnetycznego” – wyjaśnia Piotr Adamczyk.

„Najlepiej zobrazują to wyniki badań geodezyjnych azymutów magnetycznych drogi startowej pyrzowickiego lotniska, które przeprowadzili geodeci w 2017 roku i 2022 roku. W 2017 roku azymut magnetyczny osi drogi startowej dla kierunku lądowania od zachodu, czyli od strony Tarnowskich Gór wynosił 265°09’, a dla kierunku lądowania od wschodu, czyli od Siewierza 85°06’” – dodaje rzecznik lotniska.

„W marcu 2022 roku, zgodnie z przepisami, przeprowadziliśmy kolejną walidację azymutów magnetycznych osi drogi startowej. Dla kierunku lądowania od zachodu uzyskaliśmy wynik 264°39’, a dla kierunku lądowania od wschodu 84°36’” – informuje Piotr Adamczyk.

Na lotnisku w Pyrzowicach zostały zmodyfikowane wszystkie oznaczenia poziome znajdujące się na nawierzchni pola manewrowego. Wykorzystano do tego metodę hydrodynamiczną – woda pod bardzo wysokim ciśnieniem.

„Usunięte zostały cyfry 7 oraz 9, a w ich miejsce namalowano cyfry 6 oraz 8. Ponadto wymienione zostały piktogramy na ośmiu podświetlanych znakach poziomych oraz sześciu niepodświetlanych” – dodaje Piotr Adamczyk.

Czym grozi zmiana pola magnetycznego? Tomasz Rożek z kanały Nauka To Lubię w dość prosty sposób stara się odpowiedzieć na to pytanie, które pozostaje jednak bez jasnej odpowiedzi. 

 

 

źródło: blog.katowice-airport.com, Twitter/Tomasz Rożek
Oprac. Łukasz Dudek