16.4 C
Tarnowskie Góry
poniedziałek, 15 czerwca, 2026
Strona główna Wiadomości Regionalne Znamy cenę za Górnika Zabrze. Lukas Podolski ma zapłacić 4 mln zł...

Znamy cenę za Górnika Zabrze. Lukas Podolski ma zapłacić 4 mln zł i przejmie bieżące długi

fot. tarnogorski.info
REKLAMA

Prywatyzacja Górnika Zabrze wchodzi w decydującą fazę. Miasto zakończyło negocjacje z LP Holding, firmą należącą do Lukasa Podolskiego. Komplet dokumentów trafił już do Rady Miasta oraz Rady Nadzorczej klubu. To koniec wielomiesięcznego procesu, który ma zapewnić „Trójkolorowym” stabilizację finansową.

Lukas Podolski jedynym inwestorem

Prezydent Zabrza, Kamil Żbikowski, potwierdził, że na placu boju pozostał tylko jeden podmiot. Jest nim LP Holding, czyli firma ikony klubu – Lukasa Podolskiego. To on ma przejąć pełną odpowiedzialność za bieżące funkcjonowanie Górnika, w tym za jego finansowanie oraz spłatę zadłużenia.

Mistrz świata Lukas Podolski za pakiet 86% akcji Górnika ma zapłacić niespełna 4 mln zł w trzech ratach, biorąc jednocześnie na siebie obowiązek dokapitalizowania klubu kwotą 12,6 mln zł w ciągu trzech lat oraz odpowiedzialność za bieżące zadłużenie spółki. Według doniesień medialnych kwota zadłużenia może wynosić około 30 mln zł, jednak do tych wyliczeń należy podchodzić ostrożnie, gdyż dokładna skala zobowiązań jest owiana tajemnicą.

Należy również pamiętać, że nie jest to całkowite zadłużenie związane z klubem, ponieważ miasto ma do spłacenia jeszcze ponad 20 mln zł odrębnych zobowiązań historycznych.

Miasto zostaje ze „złotą akcją”

W ramach umowy zagwarantowano:

  • Niezmienność nazwy i herbu Górnika Zabrze.

  • Siedzibę klubu, która na stałe pozostanie w Zabrzu.

  • Złotą akcję dla Miasta oraz przedstawiciela w Radzie Nadzorczej.

Dlaczego sprzedaż Górnika trwała tak długo?

Kluczowym punktem spornym była wycena klubu. Prezydent Kamil Żbikowski przyznał, że poprzednie analizy (z czasów prezydentury Agnieszki Rupniewskiej) zawierały nierealne kwoty, które blokowały rozmowy z inwestorami.

Żaden inwestor, w tym Lukas Podolski, nie dopuszczał możliwości dokonania transakcji w cenach przewidzianych tamtą wyceną. Chcąc dokończyć proces prywatyzacji i wiedząc, że nie będziemy mieli dla niego żadnej alternatywy, musieliśmy szukać dodatkowych analiz i nowych rozwiązań – wyjaśnia Żbikowski. 

Ostateczna cena została skorygowana o nowe analizy prawne i ekonomiczne, uwzględniając m.in. ostatni sukces sportowy – zdobycie przez Górnik Zabrze Pucharu Polski.

Co z długami i stadionem?

Wszystkie bieżące zobowiązania finansowe zostają w spółce – nowy właściciel kupuje klub z dobrodziejstwem inwentarza. Miasto natomiast nadal będzie spłacać historyczne długi z 2010 roku (pozostało ok. 22 mln zł).

Po zakończeniu prywatyzacji samorząd skupi się na utrzymaniu infrastruktury. Górnik Zabrze będzie odpłatnie korzystał ze stadionu oraz obiektów treningowych, na których szkolona jest m.in. Akademia Górnika.

Sesja Rady Miejskiej, podczas której radni będą omawiać kwestię prywatyzacji klubu, odbędzie się w środę, 20 maja, o godzinie 14:00.

źródło: Materiał prasowy, Media, tarnogorski.info
Oprac. Łukasz Dudek

REKLAMA