1 września 1939 roku napadnięto na posterunek w Starych Tarnowicach

fot. UMTG

– Wolności nie można człowiekowi zabrać, bowiem wolność pielęgnuje się w sercu – mówił we wtorek podczas mszy odprawionej w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła proboszcz ks. Piotr Kalka.

W Tarnowskich Górach uczczono Dzień Kombatanta oraz 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Po mszy burmistrz Czech oraz reprezentanci organizacji kombatanckich złożyli wiązanki kwiatów pod  tablicami pamięci.

fot. UMTG

W nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku dywersanci niemieccy napadli na posterunek straży granicznej w Starych Tarnowicach. Atak został odparty, ale wczesnym, rankiem 1 września Wehrmacht natarł na miasto, które garnizon tarnogórski utrzymał do wieczora. W nocy z 1 na 2 września podjęto decyzję o ewakuacji wojska z miasta. Część żołnierzy pomogła w walkach w okolicy Tychów, reszta wycofała się w kierunku Niezdary. 

23 sierpnia 1939 roku stacjonujący w Tarnowskich Górach 3 Pułk Ułanów Śląskich wyruszył do Woźnik, gdzie 1 i 2 września stoczył przegrany bój w Niemcami. 3 września Pułk Ułanów walczył m.in. pod Szczekocinami, pod Pińczowem, Nowym Korczynem i w I bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. Potem stoczyli bój pod Dereźnią Majdańską oraz Starym Majdanem i Nowym Majdanem. 19 września 1939 roku Pułk został rozbity w rejonie miejscowości Rogoźno, a jego dowódca został ranny.

źródło: UM Tarnowskie Góry