Parada Górnicza przejdzie ulicami Tarnowskich Gór

fot. UM Tarnowskie Góry

W niedzielę 10 grudnia w Tarnowskich Górach, zgodnie z przedwojennymi barbórkowymi tradycjami, odbędzie się górnicza parada.

Pochód wyruszy z Placu Wolności o godz. 11:30. Przy dźwiękach górniczej orkiestry przejdzie ul. Krakowską. Na Rynku zaplanowano uroczyste powitanie przez władze miasta. Później wszyscy przemaszerują do kościoła pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, gdzie o 12:30 odbędzie się msza święta.

Parada to tradycja, która sięga lat 30. XX wieku. W okresie międzywojennym burmistrz Tarnowskich Gór Fryderyk Antes na łamach jednej z gazet zapraszał do świętowania Barbórki takimi słowami: „Niechaj staną do szeregów ci, którzy pracują w kopalniach, jak i ci, którzy sterani ciężką pracą górniczą odpoczywają po długich latach pracy”.

Zwyczaj sprzed prawie wieku powrócił do Tarnowskich Gór z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w 2019 roku. W kolejnych latach tradycję przerwał wirus, ale w 2022 roku parada znowu powróciła i będzie to trzecia współczesna edycja.

– Mimo że wydobycie zakończyło się tutaj ponad sto lat temu, tradycje górnicze wciąż są w naszym mieście żywe – mówi Zbigniew Pawlak, prezes SMZT.

Program

  • 11:30 Parada górnicza

    Plac Wolności – ul. Krakowska – Rynek

  • 11:50 Powitanie braci górniczej na tarnogórskim rynku przez władze Wolnego Miasta Górniczego

  • 12:30 Msza św. w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła

    Na wydarzenie Gwarkowie ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zapraszają wspólnie z górnikami, przedstawicielami górniczych zakładów i instytucji, pasjonatami historii, a także samorządowcami z tarnogórskiego magistratu.

fot. UM Tarnowskie Góry
fot. UM Tarnowskie Góry

 

źródło: UM Tarnowskie Góry