Chcemy park czy las? Jest projekt, pieniędzy nie ma

Fot. unesco.tarnowskiegory.pl
REKLAMA

26 września w tarnogórskim magistracie odbyła się konferencja prasowa, która dotyczyła rewitalizacji tarnogórskiego Parku Miejskiego.  Konferencja została zorganizowana w wyniku głośnej publikacji w lokalnym tygodniku, który alarmował, że dojdzie do „masakry drzew”. 

Podczas spotkania Piotr Korab z Biura Promocji miasta pytał: „Chcemy las, czy park?”

Z przedstawionej prezentacji wynika, że tak zwana „masakra drzew” ma na celu  uporządkowanie terenu, który przez ostatnie lata został zaniedbany. Z 4000 drzew zostanie wyciętych 900. Wiele z tych drzew znajduje się np. na pasie zieleni, gdzie będą znajdować się ławki, oświetlenie, kable, mała architektura itd. Są tam również drzewa chore i wiele mało estetycznych samosiejek.   W zamian projekt zakłada nasadzenie ponad 150 nowych drzew i kilku tysięcy innych roślin.

Projekt rewitalizacji Parku Miejskiego ma na celu przywrócenie historycznego układu parku. Niestety miasto nie ma pieniędzy, więc nie wiadomo, kiedy projekt będzie wdrażany w życie.  Wszystko teraz zależy od nowej perspektywy dotacji zewnętrznych.

Świetność odzyskać ma cała parkowa architektura. Zaplanowano m.in. przebudowę alejek, amfiteatru, placu zabaw, kortów, stawu, odtworzenie toru saneczkowego, budowę nowych obiektów z toaletami przy korcie, konserwację glorietty oraz pergoli wraz z obsadzeniem pnączami. – Odbudowana zostanie altana w miejscu jej pierwotnego posadowienia – wskazanym dzięki badaniom archeologicznym. Pojawi się nowe oświetlenie, ławki, kosze, płotki, oznaczenia górniczych szybów – wszystko w kształtach i kolorach nawiązujących do historycznego kształtu parkowego założenia. Symbolicznie odtworzony zostanie także tor kolejki wąskotorowej, która onegdaj przejeżdżała przez park – opowiada Adam Mrugacz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska tarnogórskiego magistratu.

REKLAMA

Priorytetem podczas prowadzonych prac będzie bezwzględne zachowanie starodrzewu. Wycince podlegać będą w przeważającej mierze samosiewy, drzewa suche i obumarłe. – Żeby zachować tytuł UNESCO musimy przywrócić założenia kompozycyjne parku – oczywiście w niezbędnym zakresie, bo park to płuca naszego miasta – mówił Zbigniew Pawlak, szef Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. 

Poniżej nagranie z konferencji prasowej.

ŁUKASZ DUDEK

? Czy w tarnogórskim Parku Miejskim dojdzie do wycinki blisko tysiąca drzew? Zobacz konferencję prasową. www.tarnogorski.info

Publiée par Tarnowskie Góry – serwis informacyjny sur Jeudi 26 septembre 2019

REKLAMA