Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała umowę o wartości ponad 9 mln zł na nadzór nad budową połączenia kolejowego między Zawierciem, Pyrzowicami i Tarnowskimi Górami.
Budowa linii do lotniska w Pyrzowicach to jedna z najważniejszych inwestycji w województwie śląskim.
Pasażerowie z Zawiercia dojadą do lotniska Katowice Airport w 23 minut, a z Tarnowskich Gór w niecałe 20 min.
Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie ok. godziny. Dzięki inwestycji zwiększą się możliwości podróży oraz dostęp do kolei w regionie.
Poprawi się skomunikowanie lotniska w Pyrzowicach z miastami województwa śląskiego oraz sprawność kolei aglomeracyjnej i przewozy ładunków ekologicznym transportem kolejowym.
– Podpisana umowa na nadzór powinna zapewnić sprawną realizację przedsięwzięcia. Projekt łączy środki komunikacji i umożliwia dojazd koleją do portu lotniczego Katowice Airport. Zwiększamy dostępność do kolei. To także impuls do rozwoju gospodarczego regionu. Do realizacji projektu wykorzystujemy środki unijne. Tworzymy kolej bezpieczną, komfortową i przewidywalną – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
Prace budowlane już się rozpoczęły i planowane są do II kwartału 2023 roku.
Dostęp do kolei zwiększą nowe przystanki: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów oraz stacja Pyrzowice Lotnisko.
W Zawierciu, Pyrzowicach i Tarnowskich Górach zostaną zamontowane windy, aby ułatwić podróże osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Perony będą oświetlone i wyposażone w wiaty, ławki, nagłośnienie i monitoring oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne.
Na stacji Zawiercie będzie nowy peron. Z myślą o wygodzie podróżnych zostaną zmodernizowane perony na stacjach: Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba.
W ramach zadania zostanie odbudowany 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem.
Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie ok. 48 km linii kolejowej. Do portu lotniczego pociągi będą jeździć z prędkością do 140 km/h.
Projekt ma także istotne znaczenie dla sprawnych przewozów towarowych. Pociągi towarowe przyspieszą do 80 km/h, linią pojadą też cięższe składy. Inwestycja obejmie 59 obiektów inżynieryjnych, w tym budowę dwupoziomowych skrzyżowań m.in. z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW 913 Będzin – Pyrzowice.
materiał prasowy gov.pl