W kwietniu Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia uruchomi system 30 połączeń autobusowych ZTM.
Zniknie między innymi kultowy autobus 820, który przez lata jeździł na trasie Tarnowskie Góry – Katowice. Do końca 2021 roku zostanie on zastąpiony linią M3.
Co się zmieni dzięki planowanej zmianie? Czy autobus będzie jeździć szybciej? Jakie korzyści dla pasażera płyną z tego faktu?
Na te pytanie próbował nam odpowiedzieć Michał Wawrzaszek, Naczelnik Wydziału Prasowego i Komunikacji z Pasażerem ZTM.
Trasa bez zmian
„Nasze rekomendacje wskazują na nieutrzymywanie linii 820 i uruchomienie linii M3, która – zgodnie z naszą propozycją – może kursować na bliźniaczej względem linii 820 trasie” – mówi naczelnik Wawrzaszek.
Czas przejazdu bez zmian
„Autobusy linii 820 pokonują trasę z Tarnowskich Gór do Katowic od ok. 45 do ok. 55 minut – jest to zależne od pory dnia. Podobnie, zgodnie z rekomendacjami, sytuacja ma się z linią M3” – dodaje.
Zalety dla pasażera. Będzie więcej połączeń
„Zaletą rekomendowanego rozwiązania jest zwiększenie częstotliwości połączeń. Obecnie autobusy linii 820 kursują co 20 minut, natomiast autobusy linii M3, zgodnie z naszą propozycją, będą kursować co 15 minut. Tym samym w ciągu godziny zamiast 3 kursów, pasażerowie mieliby do dyspozycji 4” – wskazuje Michał Wawrzarzek.
„Zarząd Transportu Metropolitalnego jest w trakcie uzgodnień z gminami, którym przekazywane są rekomendacje dotyczące ewentualnych modyfikacji w rozkładach jazdy linii istniejących. Zmiany te będą wprowadzane dopiero po otrzymaniu decyzji z miast i gmin” – informuje naczelnik.
Kolei Metropolitalna
„Metrolinie, to połączenia autobusowe, których zadaniem jest usprawnienie podróżowania po Metropolii do czasu budowy Kolei Metropolitalnej. Linie metropolitalne będą rocznie pokonywać ok. 18 mln km. Dzięki temu autobusy będą kursować niemal przez całą dobę, co pozwoli na stałą poprawę oferty komunikacji miejskiej” – dodaje na koniec.
źródło: tarnogorski.info