REKLAMA
W czwartek Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne ws. wniosku dotyczącego certyfikatu potwierdzającego prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie w czasie pandemii.
Z „certyfikatem EU COVID-19” podróż w czasie koronawirusa ma być łatwiejsza. Certyfikat ma być ważny przez 12 miesięcy.
Główne założenia przyjętego stanowiska:
-
Na terenie całej UE potrzebne są powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy.
-
Unijne certyfikaty szczepień na COVID-19 nie są dokumentami podróży.
-
Państwa członkowskie nie powinny nakładać kwarantanny/testów na posiadaczy certyfikatów.
Dokument ten może mieć formę cyfrową lub papierową. Ma poświadczać, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, lub że jej wynik testu jest negatywny lub że wyleczyła się z infekcji.
Certyfikaty EU COVID-19 nie będą jednak służyć ani jako dokument podróży, ani nie staną się warunkiem korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się – stwierdzili posłowie.
Bez dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu i z bezpłatnymi testami na COVID-19
Zdaniem Parlamentu posiadacze certyfikatu EU COVID-19 nie powinni podlegać dodatkowym ograniczeniom w podróżowaniu, takim jak kwarantanna, samoizolacja czy testy. Posłowie podkreślają również, że aby uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych oraz ze względów ekonomicznych, kraje UE powinny „zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy”.
Zgodność z inicjatywami krajowymi
Parlament chce zagwarantować, że unijny certyfikat będzie funkcjonował równolegle z każdą inicjatywą państw członkowskich, które powinny również przestrzegać tych samych wspólnych ram prawnych.
Państwa członkowskie muszą akceptować świadectwa szczepień wydane w innych państwach członkowskich dla osób zaszczepionych szczepionką dopuszczoną do użytku w UE przez Europejską Agencję Leków (EMA) (obecnie Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Janssen), uważają posłowie. Do państw członkowskich będzie należała decyzja, czy zaakceptują również świadectwa szczepień wydane w innych państwach członkowskich dla szczepionek wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do użytku w nagłych wypadkach.
Ochrona danych osobowych
Świadectwa będą weryfikowane, by zapobiec oszustwom i fałszerstwom, podobnie jak autentyczność pieczęci elektronicznych umieszczonych na dokumencie. Dane osobowe uzyskane z certyfikatów nie będą mogły być przechowywane w docelowych państwach członkowskich i nie powstanie centralna baza danych na szczeblu UE. Wykaz podmiotów, które będą przetwarzać i otrzymywać dane, będzie jawny, tak by obywatele mogli korzystać z praw do ochrony danych przysługujących im na mocy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
Szczepionki dostępne globalnie po przystępnych cenach
Posłowie podkreślają, że szczepionki przeciwko COVID-19 muszą być produkowane na dużą skalę, w przystępnych cenach i dystrybuowane globalnie. Posłowie są również zaniepokojeni poważnymi problemami wynikającymi z nieprzestrzegania harmonogramów produkcji i dostaw przez firmy.
„Musimy wprowadzić w życie certyfikat EU COVID-19, aby przywrócić zaufanie ludzi do Schengen, podczas gdy my kontynuujemy walkę z pandemią. Państwa członkowskie muszą w bezpieczny sposób skoordynować swoje działania i zapewnić swobodny przepływ obywateli na terenie UE. Szczepionki i testy muszą być dostępne i bezpłatne dla wszystkich obywateli. Państwa członkowskie nie powinny wprowadzać dalszych ograniczeń po wejściu w życie certyfikatu.” – mówił Juan Fernando López Aguilar, przewodniczący Komisji Wolności Obywatelskich.
REKLAMA
źródło: www.europarl.europa.eu
REKLAMA