Szef MSWiA Mariusz Kamiński przedstawił wizualizację „muru” jaki powstanie na granicy polsko-białoruskiej. Ogrodzenie będzie wysokie na 5,5 metra i obejmie odcinek 180 kilometrów. Wizualizacje zabezpieczenia granicy państwowej przygotowała Straż Graniczna.
Wizualizacja zabezpieczenia granicy państwowej przygotowana przez @Straz_Graniczna. #zapora pic.twitter.com/SkktCqShNb
— Mariusz Kamiński (@Kaminski_M_) November 4, 2021
– Od początku kryzysu migracyjnego (sierpień) na pograniczu doszło do ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. Tylko wczoraj odnotowaliśmy 433 takie próby – informuje w czwartek Straż Graniczna.
Od początku kryzysu migracyjnego (sierpień) na pograniczu????doszło do ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.
Tylko wczoraj odnotowaliśmy 433 takie próby. Zatrzymanych zostało 9 os.(6ob.IRQ,2ob.SYR,1ob.TUR). Wobec 67 osób wdano postanowienia o opuszczeniu Polski. pic.twitter.com/QypQ4KL2Vn
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) November 4, 2021
We wtorek 2 listopada, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej
Celem ustawy jest ustanowienie szczególnych zasad przygotowania i realizacji inwestycji polegającej na budowie bariery wzdłuż granicy państwowej będącej zewnętrzną granicą Unii Europejskiej
„Barierę stanowić będą urządzenia budowlane, budowle lub inne obiekty budowlane wraz z instalacjami oraz infrastrukturą towarzyszącą, w tym elektroniczną lub telekomunikacyjną, służące ochronie granicy państwowej i wspomagające przeciwdziałanie nielegalnej migracji” – czytamy w komunikacie.
Inwestorem będzie Komendant Główny Straży Granicznej.
„Do inwestycji nie będą miały zastosowania przepisy prawa budowlanego, prawa wodnego, prawa ochrony środowiska, o udostępnianiu informacji o środowisku, prawa geodezyjnego i kartograficznego, o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz środowiskowe, o transporcie kolejowym, a także o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych”- czytamy.
Stan wyjątkowy w ponad 180 miejscowościach
Od 2 września w pasie przygranicznym z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Pas obejmuje 115 miejscowości w woj. podlaskim i 68 miejscowości w woj. lubelskim.
źródło: Twitter, Prezydent.pl, tarnogorski.info