Park w Świerklańcu jest jednym z najpiękniejszych parków w województwie śląskim. Niestety od wielu lat można zauważyć, że lokalnemu samorządowi najwidoczniej brakuje pomysłu na zarządzenie obiektem.
Najpiękniejszy park w powiecie tarnogórskim nie ma nawet ładnego placu zabaw. Co prawda, roślinność jest zadbana, jednak obiekt ma niewykorzystany potencjał. Niemal każdego dnia park jest odwiedzany przez setki osób. W cieplejsze dni i weekendy gminy pobiera pieniądze za parking. Lepsze zarządzenie parkiem zapewne przełożyłoby się na większe wpływy do budżetu, jednak aby tak się stało, należy w pierwszej kolejności poczynić inwestycje. Tu niestety pojawia się problem, ponieważ gmina jest w czołówce najbardziej zadłużonych miejscowości w regionie.
Tak wygląda główny plac zabaw w Parku w Świerklańcu. Stare, wysłużone urządzenia lata świetności mają już dawno za sobą.
Czy wójt Marek Cyl przed wyborami w końcu zacznie wykorzystywać potencjał pięknego parku? Na ten temat rozmawialiśmy z rzecznikiem prasowym Urzędu Gminy Świerklaniec.
Redakcja: Czy jest w planach budowa placu zabaw? Ten aktualny jest zaniedbany i brzydki.
Benedykt Guzy: Gmina Świerklaniec zabezpieczyła środki finansowe oraz złożyła wniosek w ramach konkursu marszałkowskiego Inicjatywa Sołecka na modernizację placu zabaw w zabytkowym parku w Świerklańcu. Jeśli uda się zdobyć dofinansowanie, to inwestycja zostanie zrealizowana w III kwartale 2022 r. W ramach przedmiotowego projektu, planowane jest doposażenie placu zabaw znajdującego się w zabytkowym Parku w sołectwie Świerklaniec. Obecnie, plac zabaw w tym miejscu stanowią wysłużone, drewniane elementy tzw. ścieżki zdrowia oraz drewniany zestaw zabawowy.
Z uwagi na chętnie i licznie uczęszczany przez mieszkańców zarówno Gminy Świerklaniec jak i gmin ościennych teren Parku, planuje się dokonanie renowacji istniejących urządzeń oraz doposażenie placu zabaw o takie zabawki jak: zestaw zabawowy typu zamek (lub podobny), urządzanie linarne, huśtawkę równoważną dwuosobową, karuzelę typu trzmiel, zabawki na sprężynach, linozjazd, lokomotywę z tunelem oraz wagonikiem (lub podobne), huśtawkę potrójną i piaskownicę z siedziskami jak również elementy małej architektury tj. ławki i kosze. W wymaganych miejscach planuje się również wykonanie bezpiecznej nawierzchni z mat ochronnych. Wszelkie planowane do montażu urządzenia, będą spełniały wytyczne Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, tak aby zachować spójność z charakterem Parku, tj. będą to certyfikowane urządzenia drewniane w stonowanej kolorystyce.
Czy myślicie o uruchomieniu w parku kajaków/rowerków wodnych?
W świerklanieckim parku zabytkowym działają prywatni przedsiębiorcy, którzy wypożyczają sprzęt sportowy. Działa również kajakowy UKS Świerklaniec. Gmina Świerklaniec nie planuje uruchamiania w 2022 roku wypożyczalni takiego sprzętu.
Co gmina planuje przygotować w 2022 rok aby przyciągnąć więcej turystów do Parku?
Takich działań jest sporo. W planach jest bogaty wachlarz imprez kulturalnych. Dzięki stałej współpracy ze Stowarzyszeniem WRAZIDLOK w każdy weekend można z przewodnikiem zwiedzić Pałac Kawalera ale także poznać inne wyjątkowe punktu na mapie gminy Świerklaniec. Nowością jest to, że także od poniedziałku do piątku można zapisywać się na indywidulane lub grupowe zwiedzanie Pałacu Kawalera z przewodnikiem. Od maja do września ruszy Salon Śląski, czyli produkt skierowany do turystów z całego regionu. Jest to cykl wykładów, spotkań, wystaw i koncertów. Zaczniemy już 1 maja. Wtedy w parku wydarzenie pn. „Śląsk Ukrainie”. Smakowanie ukraińskich specjałów przygotowanych przez grupę Ukrainek mieszkających na terenie Świerklańca połączony z koncertem śpiewaczki operowej Oleny Zaiets z gościnnym udziałem Bartka Zięciny. W pierwszy weekend czerwca planujemy Rodzinny Weekend z okazji Dnia Dziecka.
W planach mamy: 4 czerwca: „Witajcie w naszej bajce”- przedstawienie muzyczne połączone z zabawami integracyjnymi i konkursami. Dodatkowo pokazy chodzenia na szczudłach oraz żonglowania. 5 czerwca: w ramach pikniku planowane jest zorganizowanie rodzinnego biegu, warsztatów zumby, pokazów strażackich. Przeprowadzona zostanie także akcja poboru krwi. 2 lipca planujemy działania w ramach Święta Metropolii. W połowie sierpnia jak zwykle już Parkowe Kino Letnie, czyli plenerowe oglądanie filmów na terenie parku.