Amantadyna a COVID-19. Podano wyniki badań klinicznych

fot. Ministerstwo Zdrowia/Facebook

Wstępne wyniki badań nad amantadyną na próbie 149 chorych na COVID-19 przebywających w szpitalu pokazują, że nie ma różnic pomiędzy grupą osób leczonych amantadyną, a grupą pacjentów przyjmujących placebo – przekazał w piątek podczas konferencji prasowej prof. Adam Barczyk z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach. 

  • 78 osób otrzymało amantadynę

  • 71 osób otrzymało placebo

W dobie szalejącej pandemii przez kilka miesięcy udało się przebadać tylko 149 pacjentów? Takie pytanie pada dzisiaj z ust wielu osób, które sceptycznie podchodzą do ogłoszonych wyników badań nad skutecznością amantadyny w leczeniu COVID-19.
9 lutego 2021 roku po miesiącach nacisków społecznych i determinacji dr Włodzimierza Bodnara rozpoczęło się badanie TITAN. Przez ostatnie miesiące wiele osób umierało w domach i szpitala, ponieważ nikt im nie zaproponował leczenia najpopularniejszej choroby.  Najważniejszym sposobem na walkę z wirusem miały być szczepionki.

Badanie daje odpowiedź? 

W badaniu udział wzięły wyłącznie osoby hospitalizowane. Na stronie internetowej przemyskiej przychodni Optima, którą zarządza dr Bodnar, można znaleźć protokół leczenia.

„Im szybciej tym lepiej”

„Im szybciej wkraczamy z leczeniem tym lepiej, w ten sposób skracamy czas niekorzystnego oddziaływania wirusa na organizm i późniejsze powikłania. Jeśli mamy charakterystyczne objawy możemy z wielkim prawdopodobieństwem podejrzewać infekcję COVID-19. Według mnie, nie czekając na wynik testu należy wdrożyć leczenie chlorowodorkiem amantadyny” – czytamy na stronie przychodni Optima.

Kto mógł się zgłosić do badania? 

Na stronie Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach czytamy:  „Kto może się zgłosić? Możesz się zgłosić jeśli rozpoznano u Ciebie COVID19: objawy choroby trwają nie dłużej niż 10 dni, twoje samopoczucie pogarsza się i masz duszność podczas wysiłku lub o ile dysponujesz pulsoksymetrem – twoja saturacja wynosi 94% i mniej.”
„Dziesiątki tysięcy ludzi wyleczonych Amantadyną, dzięki takiemu leczeniu żyją, a oni twierdzą, że badania nie potwierdzają. To już powinno wam dać do myślenia” – skomentował ogłoszenie wstępnych wyników prezydent Siemianowic Śląskich.

Do tematu będziemy wracać

źródło: GCM, Przychodnia Optima Przemyśl, MZ/Twitter