Awaria w oczyszczalni ścieków „Czajka”. W tle firma Veolia

Fot.PAP/Leszek Wdowiński

Miliony metrów sześciennych ścieków zrzucił warszawski MPWiK do Wisły, ale to nie wszystko.

Jak się okazało w oczyszczalni „Czajka” zepsuła się również spalarnia osadów. Prokuratura wszczęła śledztwo ws. niegospodarności.  W tle pojawia się nazwa francuskiej firmy Veolia. Jak wiemy Veolia wykonuje usługi wodno-kanalizacyjne w Tarnowskich Górach i w Miasteczku Śląskim.

Szefowa MPWIK Warszawa o awarii:
Budową STUOŚ-u* zajmowało się konsorcjum w skład którego wchodził lider między innymi Veolia. Próbowaliśmy zaraz po tej awarii porozumieć się z Veoliom co do naprawy gwarancyjnej, powstał spór, w związku z powyższym musieliśmy wyłonić firmę, która wykonuje w tej chwili ekspertyzę, która musi być wykonana, żeby stwierdzić jakie są przyczyny. To nie jest pierwsza awaria tego obiektu. 

*Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych

Cały komentarz szefowej MPWIK TUTAJ

Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska wezwał gminy, aby te sprawdziły procedury na wypadek poważnej awarii w oczyszczalniach ścieków. Od przyszłego roku będą również przeprowadzane kontrole oczyszczalni w całej Polsce.

Liczymy na to, że gminy, które są organami nadzorującymi dla oczyszczalni gminnych, na przykładzie fatalnych dla środowiska skutków awarii w MPWiK w Warszawie i doprowadzenia do katastrofy ekologicznej w Wiśle, potraktują priorytetowo wezwanie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. – mówiła Agnieszka Borowska, rzeczniczka GIOŚ.

źródło: portalsamorzadowy.pl, PAP, Polsat 

ŁUKASZ DUDEK