Białoruskie śmigłowce naruszyły polską przestrzeń powietrzną

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

Doszło dzisiaj do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa śmigłowce białoruskie. Przez kilka godzin Ministerstwo Obrony Narodowej zaprzeczało tym doniesieniom. 

W sieci od rana były publikowane zdjęcia wojskowych maszyn, które zostały zauważone w Białowieży (woj. podlaskie). Polskie służby nabrały jednak wody w usta, wieczorem jednak opublikowano komunikat, który potwierdził nieoficjalne doniesienia.

Komunikat MON

„Po przedstawieniu przez dowódców i szefów służb wniosków z analizy sytuacji ustalono, że dzisiaj, 1 sierpnia 2023 r. doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa śmigłowce białoruskie, które realizowały szkolenie w pobliżu granicy” – czytamy w komunikacie MON.

„O szkoleniu strona białoruska informowała wcześniej stronę polską. Przekroczenie  granicy miało miejsce w rejonie Białowieży na bardzo niskiej wysokości, utrudniającej wykrycie przez systemy radarowe. Dlatego też w porannym komunikacie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że polskie systemy radiolokacyjne nie odnotowały naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej” – dodano.

Jest reakcja MSZ 

„W związku z naruszeniem przestrzeni powietrznej RP przez dwa białoruskie śmigłowce w dniu 1 sierpnia 2023 roku, do Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w trybie natychmiastowym wezwana została Chargé d’affaires Ambasady Białorusi” – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

źródło: Twitter