GCR Repty ma teraz jeden z najnowocześniejszych tomografów w Polsce

fot. GCR Repty

W Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach otwarto pracownię tomografii komputerowej, wyposażoną w jeden z najnowocześniejszych tomografów w Polsce. Urządzenie firmy Siemens zapewnia najwyższą jakość obrazowania przy bardzo niskim poziomie dawki promieniowania. Technologia oparta na sztucznej inteligencji wspiera operatora w sprawnym i prawidłowym przeprowadzaniu procedur, zapewniając standaryzowane i optymalnej jakości obrazy badanej tkanki.

Tarnogórska placówka medyczna od teraz może pochwalić się tym, że posiada najnowocześniejszy tomograf komputerowy w Tarnowskich Górach – Siemens SOMATOM go.Top. Ten 64-rzędowy aparat stanowi światowy standard w medycynie, choć wiele szpitali wciąż korzysta ze starszych urządzeń.

Mat. prasowy fot. GCR Repty

Tomograf SOMATOM go.Top umożliwia przeprowadzanie badań przy zastosowaniu najniższej możliwej dawki promieniowania, co jest szczególnie istotne w diagnostyce onkologicznej i pediatrycznej. Konstrukcja tego urządzenia, obejmująca niewielką odległość ogniska lampy RTG od detektora oraz zaawansowane algorytmy rekonstrukcji obrazu, gwarantuje minimalizację dawki promieniowania jonizującego i użycie minimalnych ilości środka kontrastowego.

Sprzęt zapewnia znakomitą jakość obrazowania w badaniach angiograficznych, onkologicznych i neurologicznych, umożliwiając uzyskanie 128 warstw o minimalnej grubości 0,6 mm. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego algorytmu rekonstrukcji wielowarstwowej (IVR) oraz zintegrowanego detektora Stellar, tomograf Siemensa oferuje obrazowanie bardzo drobnych struktur i zmian.

Aparat jest również przystosowany dla pacjentów z dysfunkcją oddechową, zapewniając szybki czas badania (trzy pełne obroty lampy RTG w ciągu jednej sekundy). Otwór gantry o średnicy 70 cm zapewnia pacjentom duży komfort podczas badania, a dodatkowa konsola sterująca w postaci tabletu umożliwia personelowi lepsze przygotowanie pacjenta do procedury.

Technologia AI 

Intuicyjna obsługa tomografu znacznie poprawia komfort pracy personelu medycznego, co jest możliwe dzięki zintegrowanym aplikacjom FAST (Fully Assisting Scanner Technologies), które skracają czas potrzebny do przygotowania i przeprowadzenia badania. Technologia MyExam Compass, oparta na sztucznej inteligencji, wspiera operatora w sprawnym i prawidłowym przeprowadzaniu procedur, zapewniając wystandaryzowane i optymalnej jakości obrazy badanej tkanki. Modułowa konstrukcja aparatu, zdalna obsługa serwisowa i zredukowane zużycie energii elektrycznej znacząco obniżają koszty użytkowania urządzenia.

Od lipca tomograf dostępny dla pacjentów 

Nowy tomograf był długo oczekiwanym wyposażeniem w GCR „Repty”. Pacjenci przyjeżdżający na rehabilitację ortopedyczną wymagają stałego monitorowania, które do tej pory odbywało się w innych placówkach, generując dodatkowe koszty związane z transportem. Teraz, dzięki nowej pracowni, pacjenci GCR będą mogli korzystać z tomografu już od początku lipca. Placówka planuje również wystąpić o kontrakt z NFZ, aby umożliwić badania pacjentom z innych placówek.

Środki na zakup urządzenia zostały pozyskane z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Adaptacja pracowni rentgenowskiej, konieczna do uruchomienia nowego sprzętu, została sfinansowana z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz wkładu własnego GCR. Całkowity koszt prac wyniósł blisko 600 tys. zł.

fot. GCR Repty

Źródło: Materiał prasowy GCR Repty