Hutnicy i górnicy jadą do Warszawy protestować. Węglokoks ma duże problemy

fot. Sierpień 80/Facebook
REKLAMA

Niestety wyczerpaliśmy wszystkie możliwości i pozostało nam tylko jedno – protest w Warszawie przed ministerstwem klimatu. Protest wszystkich spółek hutniczych. Nigdy nie było tak źle, jak teraz – mówił podczas spotkania z hutnikami Mariusz Latka, przewodniczący WZZ Sierpień 80 w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej. 

Demonstracja hutników i górników jest zaplanowana na 23 czerwca w Warszawie. Według działaczy, powoli zaczyna być dostrzegalny problem z wypłatami dla pracowników rudzkiego przedsiębiorstwa. „Przynajmniej w dwóch spółkach zbierane było na wypłaty już w tym miesiącu” – twierdzi Latka.

„Jako strona społeczna nie możemy dopuścić do utraty miejsc pracy kilku tysięcy ludzi oraz zubożenia całego regionu. W związku z tym, korzystając ze swoich uprawnień statutowych strona związkowa, reprezentująca załogi ogłasza manifestację pod Ministerstwem Środowiska i Klimatu w dniu 23 czerwca 2023 roku” – poinformował Sierpień.

REKLAMA

Węglokoks przejął produkcyjny majątek Huty Pokój w Rudzie Śląskiej skupiony w spółce Huta Pokój Profile. Jest również właścicielem hutniczej spółki – Huta Pokój Konstrukcje. Spółka Skarbu Państwa ma problemy, związkowcy zapowiadają manifestację.

– Właściciel Węglokoks popadł w tarapaty związane z obrotem węglem. Sprowadzili ogromne ilości zagranicznego węgla do kraju, kupowali po cenach bardzo wysokich. Z naszych informacji ten węgiel nadal wpływa do kraju i zalega w portach. Nie mają, co z nim zrobić no i zaczął się okres, w którym Węglokoks zaczyna do tego interesu dopłacać. Umowa między Węglokoksem a Skarbem Państwa była taka, że gdzieś tam ta strata zostanie pokryta. To się jednak nie dzieje, a mowa tu o 2 mld złotych – mówi Mariusz Latka z Sierpnia 80.

Sierpień 80 domaga się: 

  • Podpisania umowy z „Węglokoksem”, zapewniając obiecaną pomoc państwa

  • Stworzenia przez ARM strategicznych rezerw węgla m.in. w oparciu o przejęty od „Węglokoksu” węgiel.

  • Realne rozpoczęcie procesów inwestycyjnych zwiększających produkcję rodzimego węgla (Bolesław Śmiały, Piast – Ziemowit, Sośnica, Ruda).

  • Inwestycje w zwiększenie produkcji na rynku odbiorców indywidualnych, m.in w paczkowalnie w kopalniach Staszic – Wujek, Mysłowice – Wesoła.

  • Przywrócenie możliwości zakupu węgla przez odbiorców indywidualnych bezpośrednio na kopalni. System KDW się nie sprawdził.

  • Odblokowanie inwestycji w odkrywkę „Złoczew” dla elektrowni Bełchatów.

  • Podjęcie decyzji o rewitalizacji bloków energetycznych, tzw. dwusetek, bez których polski system energetyczny nie wytworzy odpowiedniej ilości energii.

  • Zracjonalizowanie importu węgla, ograniczając go niezbędnej ilości na rynek odbiorców indywidualnych.

 

źródło: Sierpień 80/Facebook, tarnogorski
Oprac. Łukasz Dudek 

 

REKLAMA