Kalety. Masz kompostownik? Zapłacisz 50 groszy mniej. Przygotujcie się na ogromne podwyżki

Fot. UM Oświęcim

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej, kaletańscy radni będą mieć spory „ból głowy”, ponieważ jednym z punktów obrad jest uchwała, która zakłada kolejną ogromną podwyżkę za śmieci. Sesja odbędzie się 23 stycznia. 

Od kwietnia 2019 roku mieszkańcy gminy Kalety płacą 19 zł za odbiór śmieci segregowanych i 30 zł za niesegregowane. Już wtedy mówiło się o drastycznej podwyżce. Teraz kwota poszybuje jeszcze bardziej w górę.

Według uchwały, którą znajdziecie poniżej, najnowsze stawki mają wynieść 25 zł za odpady segregowane i 60 zł za niesegregowane.

Z kolei inna uchwała zakłada, ze jeśli mieszkaniec zadeklaruje używanie kompostownika, to wtedy stawka zmaleje o 50 groszy, czyli odbiór śmieci wyniesie 24,5 zł.

 

Podwyżki są efektem złej polityki warszawskiej, samorządowej oraz narzucania coraz to nowych restrykcji klimatycznych przez Unię Europejską.

W związku z faktem ciągle rosnących cen usług za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych średnio w skali kraju sięgających od 30% do 60% oraz sytuacja związana ze wzrostem cen na instalacjach komunalnych o średnio 250 zł na tonie, a także ze względu na nieuniknioną konieczność renegocjacji umowy z firmą, która świadczy usługę odbioru i zagospodarowania odpadów na terenie Miasta Kalety powstała konieczność uwzględnienia wymienionych okoliczności w stawce opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadami komunalnymi. Niezbędne jest zatem wprowadzenie nowej stawki miesięcznej opłat. – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

 

Przygotował:
ŁUKASZ DUDEK

 

 

źródło: BIP