Katowice wstrzymały wypłatę świadczeń na utrzymanie uchodźców z Ukrainy

fot. tarnogorski

Katowicki samorząd wstrzymuje wypłatę świadczeń na utrzymanie uchodźców z Ukrainy. Miasto czeka na przelew. Potrzebna jest dość pokaźna kwota.

Wypłatę świadczeń realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach. Pieniądze mają zapewnić zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińcom, którzy przybyli do Polski w związku z zaognieniem konfliktu na Ukrainie.

„Wypłata świadczeń następuje z opóźnieniem pomimo, iż wnioski są rozpatrywane w ustawowo określonym terminie, gdyż są opóźnienia w przekazywaniu przez Śląski Urząd Wojewódzki środków na wypłatę tych świadczeń. Obecnie w Katowicach, osoby które przyjęły obywateli Ukrainy, złożyły 5 079 wniosków o przyznanie niniejszego świadczenia, z czego 4 520 wniosków zostało rozpatrzonych, natomiast świadczenie z 3 871 wniosków zostało wypłacone. Obecnie wypłacono świadczenia za prawidłowo złożone wnioski do dnia 24 czerwca 2022 roku” – informuje Urząd Miejski w Katowicach.

Ponad 2 mln zł 

„Dalsze wypłaty ruszą po przekazaniu kolejnych transzy z Śląskiego Urzędu Wojewódzkiej. W przypadku Katowic zgłoszone zapotrzebowanie na podstawie 450 złożonych wniosków to ponad 2 mln zł” – czytamy w komunikacie katowickiego magistratu.

Śląski Urząd Wojewódzki komentuje

„Odnosząc się do komunikatu prasowego miasta Katowice dotyczącego opóźnień w przekazywaniu środków w ramach art. 13 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy ze zdumieniem przyjmujemy tłumaczenia miasta. Wszystkie wnioski złożone przez katowicki samorząd w miesiącach od momentu obowiązywania wspomnianej ustawy do dnia 31 sierpnia br., zostały wypłacone. Jednocześnie informujemy, że obecnie procedujemy wnioski złożone przez miasto Katowice we wrześniu. Opiewają one łącznie na sumę 2 mln zł i zostaną wypłacone w najbliższych dniach” – przekazała nam Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

AKTUALIZACJA GODZ. 20:15
źródło: UM Katowice
Oprac. Redakcja