Koszenie zalewu Nakło-Chechło za 129 tys. zł. Prace wstrzymane

Nad zalewem Nakło-Chechło trwają przygotowania do sezonu wakacyjnego. Przy brzegu można już zobaczyć kosiarki do roślinności wodnej. Jest tylko jeden problem, roślinności nie widać, ponieważ nadal jest za zimno.

Na temat prac przy koszeniu akwenu rozmawialiśmy z Benedyktem Guzym, rzecznikiem prasowy Urzędu Gminy Świerklaniec.

Redakcja: Kiedy rozpocznie się koszenie zalewu Nakło-Chechło?

Prace związane z wykaszaniem roślinności rozpoczęły się kilka dni temu. Jednak mając na względzie panujące warunki atmosferyczne i opóźniony okres wegetacji roślin, prace zostały wstrzymane do połowy maja.

Ile będzie kosztować koszenie?

Zgodnie z umową zawartą z firmą Transand Jerzy Gotowski (wybór wykonawcy nastąpił po dokonaniu rozpoznania cenowego i była to najniższa oferta) maksymalna wysokość wynagrodzenia w okresie realizacji zamówienia nie może przekroczyć 129 tys. zł netto.

Kiedy zakończenie akcji?

Koszenie oraz (co istotne) załadunek i wywóz wodorostów wykonawca zobowiązany jest wykonać przed rozpoczęciem sezonu letniego tj. do 20 czerwca.

Czy gmina planuje podjąć inne działania związane z roślinnością?

Oprócz samych prac na wodzie firma wykona także koszenie w obszarze brzegowym, wygrabienie roślinności w obszarze linii brzegowej, załadunek i wywóz skoszonego materiału.

Na jaką głębokość sięgają „kosiarki”?

Zgodnie z umową specjalistyczny sprzęt usuwa roślinność na głębokości wody minimum dwóch metrów poniżej lustra wody.

Maszyny są już na miejscu, czy przypadkiem to nie jest za wcześnie, ponieważ rośliny rosną wraz z nadejściem cieplejszych dni.

Prace związane z wykaszaniem roślinności wodnej to element przygotowań do sezonu letniego, więc muszą zakończyć się przed rozpoczęciem tego sezonu tj. uruchomienia miejsc okresowo wykorzystywanych do kąpieli.