Radny Sołtysik: Wypowiedź burmistrza była manipulacyjna

Nie milkną echa po piątkowej sesji Rady Miejskiej w Miasteczku Śląskim. Według burmistrza  radni zablokowali ważne dla gminy inwestycje. „Wstydźcie się” – napisał Michał Skrzydło na Facebooku. 


Więcej na ten temat: Radni zablokowali inwestycje? Burmistrz: „Wstyd panowie”


W sobotę wieczorem do wpisu włodarza odniósł się radny Krzysztof Sołtysik. Według radnego wypowiedź burmistrza był manipulacyjny.

Poniżej wpis radnego Sołtysika:

„W trosce o dobro naszego Miasteczka zwracam się z gorącą prośbą, abyśmy nie ulegali manipulacjom, które mają na celu wzbudzenie wzajemnej niechęci i podziałów, ale abyśmy się wzajemnie szanowali i wspólnie tworzyli lepsze Miasteczko.

Sesja wywołała wielkie poruszenie, także w Internecie. Radni głosujący przeciwko zmianom w uchwale budżetowej zostali opisani przez Pana Burmistrza z najgorszej możliwej strony, przypisując radnym działanie na szkodę miasta i kierowanie się osobistymi powódkami.

Na początku chciałbym zaznaczyć, że Radnym jestem już ponad 2,5 roku i aktywnie uczestniczyłem we wszystkich Sesjach RM w tym czasie. Na każdej będąc merytorycznie przygotowany do podejmowanych tematów, przedstawiając na sesjach, komisjach i w trackie innych prac, zarówno wady i niedoskonałości danych pomysłów, jak i zalety oraz korzyści z tego wynikające.

Ponadto o mojej niezależności świadczą wyniki głosowań w tym czasie, które jasno pokazują, że moje decyzje nie są uwarunkowane od żadnej grupy społecznej, innych radnych czy partii politycznych, a w trakcie głosowań zawsze kieruję się przede wszystkim dobrem mieszkańców i całego naszego miasta.

Dlatego przed wystawianiem pseudo czerwonych kartek, proponuję skorzystać z systemu VAR i przyjrzeć się dokładnie temu wczorajszemu wydarzeniu. Postaram się Państwu przedstawić i zobrazować jak sytuacja wyglądała z naszej strony, tak aby mogli mieć Państwo pełniejszy pogląd na zaistniałą sytuację.

Do projektu uchwały budżetowej wprowadzonych zostało 8 całkowicie nowych zadań inwestycyjnych. Dla pełniejszego poglądu podam, że w zeszłym roku udało się ukończyć 3 zadania inwestycyjne, a łączne wydatki na zadania inwestycyjne wyniosły 3,2 mln PLN, gdzie większość stanowiły środki zewnętrzne na montaż instalacji fotowoltaicznych. Mimo wszystko mam nadzieję, że środki te w kolejnych latach będą wzrastać i ostatecznie uda się realizować w naszej gminie jak najwięcej.

Należy podkreślić, że propozycje do budżetu nie przepadły, ponieważ Sesja może być w każdej chwili zwołana i projekt może zostać poddany obradom. Osobiście uważam, że większość z proponowanych zadań, które zostały wpisane, są słuszne i mogą przyczynić się do rozwoju naszego miasta, oczywiście o ile zostaną właściwie przemyślane i zaprojektowane.

Nikt z Państwa nie kupuje samochodu, dopóki nie zapozna się z podstawowymi informacjami o aucie, jak np. wygląd samochodu, wykończenie wnętrza, pojemność silnika czy moc.

Tak samo Radni przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu danej inwestycji do budżetu chcą wiedzieć co dokładnie będzie obejmować dana inwestycja, jakim sposobem i z jakich materiałów będzie wykonywana, etc.

Jedyną informacją jaką udało nam się w tym zakresie pozyskać jest sformułowanie: „wszystko zostanie ustalone w trakcie wykonywania dokumentacji projektowej”. To niestety nie ma prawa bytu, ponieważ przykładowo chcąc budować dom muszę przekazać projektantowi podstawowe informacje, których od niego oczekuję. Projektant musi znać ogólną wizję oraz wiedzieć czy np. dom ma mieć 60m2 czy 250m2, z jakich materiałów ma być wykonany, etc.

Takich informacji niestety zabrakło. Więc jeśli te projekty nie mają żadnej wizji realizacji to są po prostu pustymi obietnicami, które nie mają na celu rozwiązania problemów mieszkańców. Jeśli natomiast taka wizje istnieje, to dlaczego nie może zostać nam przekazana w celu lepszego podjęcia decyzji?

Tak samo nikt nie kupuje wszystkich możliwych nowinek technologicznych, nie mając na to wystarczająco pieniędzy i możliwości. Podobnie miasto nie dodrukuje sobie pieniędzy, aby te inwestycje móc wykonać. Samo stwierdzenie, że idzie Nowy Ład i może pieniądze się znajdą, jest moim zdaniem niewystarczające.

Każde zadanie powinno zostać przeanalizowane pod względem możliwości sfinansowania i pilności wykonania danej inwestycji. Z pewnością jesteśmy w stanie złożyć wnioski na zadania inwestycyjne i być może uzyskać dofinansowanie na niektóre z tych zadań, jednak należy mieć świadomość, że niektórych wniosków nawet nie będziemy składać, bo dopiero wtedy zaczniemy myśleć o kryterium opłacalności.

Takich wydatków jesteśmy w stanie się ustrzec poprzez odpowiednio wcześnie rozplanowanie inwestycji i ich finansowania. Należy pamiętać, że projekty też mają swoją ważność, dlatego należy zastanowić się kiedy będziemy w stanie je realnie realizować, tak aby po prostu tych projektów nie stracić, ponieważ z tym wiążą się niepotrzebne koszty, które mogą być przeznaczone na realizację innych zadań.

Być może część z tych projektów powinna zostać wprowadzona dopiero w przyszłym czasie, być może są także sprawy o wyższej pilności. Należy także pamiętać o zapowiedziach, że czekają nas duże inwestycje związane pośrednio z pracami przy linii kolejowej 182. Dlatego tym bardziej racjonalnie musimy planować nasz budżet i możliwości finansowe w przyszłych latach.

Mam nadzieję, że powyższy opis sytuacji rzucił Państwu inne światło na wczorajsze wydarzenia. Mam tym samym nadzieję, że nie ulegli Państwo manipulacyjnej wypowiedzi ze strony Pana Burmistrza.

Szanowni Państwo, pamiętajmy, że wspólnie możemy zdziałać naprawdę wiele. Dlatego moja gorąca prośba do wszystkich, którym zależy na naszym mieście. Nie twórzmy sztucznych podziałów, ale dążmy do współpracy i wzajemnego szacunku.

Dziękuję za poświęcony czas na zapoznanie się z powyższą treścią. Jeszcze bardziej dziękuję za Państwa zaufanie i każde dobre słowo. Przypominam, że w każdej chwili jestem do Państwa dyspozycji, dlatego zachęcam do dzielenia się pomysłami, uwagami i wszelkimi spostrzeżeniami. Mając szerszy pogląd, mogę lepiej podejmować decyzje, które mają służyć dobru naszego Miasteczka.”