Ksiądz z Tarnowskich Gór miał dawać klapsy ministrantom. Co dalej z celibatem?

pixabay.com

Ksiądz Damian K., który pełnił posługę w jednej z tarnogórskiej parafii, podejrzany jest o molestowanie seksualne dzieci. Ksiądz miał dawać ministrantom klapsy podczas wycieczki w góry.  

W tym miejscu na początku warto przytoczyć fragment Katolickiego Pisma Świętego.

Nowy Testament I list do Tymoteusza:
Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz.

Katolicka Biblia jasno mówi, że biskup czy też ksiądz ma mieć żonę. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy przypadkiem za patologię, która w ostatnim czasie wychodzi na światło dzienne, nie jest odpowiedzialny celibat?

Kolejnym aspektem problematyki pedofilii w kościele, jest brak lustracji wśród duchownych, o czym niejednokrotnie pisał znany historyk ks. Isakowicz-Zalewski.

Wracając jednak do szokującej sprawy z Tarnowskich Gór. 

Prokuratura w Gliwicach informuje, że poszkodowanych ma być czterech nieletnich chłopców. Podczas przeprowadzonego śledztwa ustalono, że w 2016 roku ksiądz organizował wyjazdy do Bukowiny Tatrzańskiej. Podczas wyjazdów w góry, miało dochodzić do gry w karty. Chłopiec, który przegrał dostawał klapsy w pośladki.

 W październiku 2018 roku ksiądz Damian miał popełnić dwa kolejne przestępstwa na terenie jednej z parafii w Tarnowskich Górach. Pod pretekstem wymierzenia kary za złe zachowanie w szkole dwojgu chłopców wymierzył klapsy. Dodatkowo ustalono również, że ksiądz wysyłał do jednego z chłopców SMS-y zawierające treści erotyczne. – czytamy na wiadomosci.gazeta.pl

Oświadczenie Kurii Gliwickiej w tej sprawie. 

Pragniemy wyrazić nasz głęboki smutek i żal w związku z wydarzeniami, o których w miniony poniedziałek poinformowała gliwicka prokuratura, a które dotyczą kapłana naszej Diecezji. Delegat Biskupa gliwickiego ds. ochrony dzieci i młodzieży, zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, po otrzymaniu informacji o możliwości popełnienia przestępstwa przeciw osobom małoletnim, niezwłocznie poinformował o tym właściwe organy.

Ze strony Diecezji Gliwickiej została wszczęta procedura kościelna, w wyniku której wspomniany kapłan został na czas prowadzonego dochodzenia odsunięty od posługi duszpasterskiej. Na polecenie Kongregacji Nauki Wiary, zgodnie z przepisami kościelnymi, toczy się również postępowanie wewnątrzkościelne.

Bardzo liczymy na to, że we współpracy z odpowiednimi instytucjami publicznymi uda się wyjaśnić wszelkie okoliczności badanej sprawy oraz deklarujemy z naszej strony pełną wolę współpracy. Chcielibyśmy również wyrazić naszą gotowość udzielenia pomocy osobom poszkodowanym.

źródło: gazeta.wiadomosci.pl, Nowy Testament, Kuria Gliwicka 

ŁUKASZ DUDEK