Lotnisko w Pyrzowicach straciło ważne połączenie. Duży cios w rozwój regionu

fot. Piotr Adamczyk/KTW Katowice

Lotnisko w Pyrzowicach (pow. tarnogórski) straciło ważne połączenie do Stambułu. „To porażka dla regionalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości” – napisał marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

  • Lotniskiem w Pyrzowicach zarządza spółka GTL – Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze.
  • Udziałowcem spółki GTL jest m.in. województwo śląskie – ponad 34 proc. udziałów. 
  • 15 listopada 2022 roku Urząd Lotnictwa Cywilnego zatwierdził rozkład zimowy dla połączenia Stambuł – Katowice – Stambuł.
  • 21 listopada 2022 roku marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski „zdradził” PiS i tym samym partia Jarosława Kaczyńskiego traci władzę w regionie. 
  • Czy można łączyć te dwie daty? 
  • Lotnisko w Stambule jest jednym z największych lotnisk przesiadkowych na świecie. W Stambule mieszka ponad 15 mln osób.

Planowane od dłuższego czasu połączenie Stambuł – Katowice – Stambuł linii lotniczej Turkish Airlines prawdopodobnie nie dojdzie do skutku, choć 10 listopada 2022 roku Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał tureckiej linii zezwolenie eksploatacyjne na obsługę trasy, a 15 listopada zatwierdził rozkład zimowy dla tego połączenia.

Umowa międzyrządowa o komunikacji lotniczej pomiędzy Polską a Turcją mówi, że Turkish Airlines może wskazać dwa polskie lotniska, z których chce latać – pierwszym była Warszawa, a drugim Katowice.

Połączenie miało zostać uruchomione kilka dni temu 

– Połączenie miało być wykonywane począwszy od dnia 3 marca 2023 roku pięć razy w tygodniu. W szczycie sezonu wakacyjnego trasa Katowice – Stambuł miała być obsługiwana z częstotliwością jednego lotu dziennie. Uruchomienie połączenia z Katowic do Stambułu miało być ważnym elementem rozwoju siatki połączeń naszego portu. Pasażerowie zyskaliby nie tylko bezpośrednią rotację do Stambułu, ale także dostęp do licznych opcji przesiadkowych, przede wszystkim do Azji – relacjonuje Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy Katowice Airport.

Sprzedawano już bilety 

Wystartowała już nawet sprzedaż biletów i rozpoczęły się przygotowania do uruchomienia trasy. Na to wszystko zostały wydane duże pieniądze i wygląda na to, że zostały wyrzucone w błoto. Władze lotniska podkreślają, że podstawą do rozpoczęcia promocji połączenia Katowice – Stambuł była administracyjna decyzja Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który wydał zgodę eksploatacyjną dla tej trasy i zatwierdził jej rozkład zimowy.

Jak czytamy w komunikacie prasowym pyrzowickiego lotniska, Turkish Airlines 20 grudnia 2022 roku wystąpił do ULC o zatwierdzenie rozkładu lotów na sezon „Lato 2023”. Do dnia dzisiejszego rozkład nie został zatwierdzony.

– Swoje opóźnienie w wydanym komunikacie prasowym ULC motywował tym, że w dniu 12 stycznia 2023 r. również PLL LOT zgłosiły zamiar wykonywania połączeń lotniczych z Katowic do Stambułu – mówi Piotr Adamczyk.

Połączenie będzie, ale z Krakowa 

W czwartek 9 marca pojawił się komunikat Polskich Linii Lotniczych LOT informujący, że połączenie do Stambułu będzie realizowane z Krakowa we współpracy z Turkish Airlines w ramach partnerstwa sojuszu Star Alliance.

Wygląda na to, że mieszkańcy województwa śląskiego prawdopodobnie utracili możliwość połączenia z jednym z największych lotnisk przesiadkowych na świecie.

fot. Piotr Adamczyk/ Katowice Airport

 

 

źródło: Mat. prasowy KTW Katowice
Oprac. Łukasz Dudek