Do szpitali są już kierowane pierwsze osoby z podejrzeniem małpiej ospy

Zdjęcie ilustracyjne fot. geralt/Pixabay

W Polsce są już pierwsze osoby kierowane do szpitali z podejrzeniem małpiej ospy, choć prawdopodobnie jest to tylko ospa wietrzna – donosi portal serwisy.gazetaprawna.pl 

Czy to oznacza, że przez wytyczne ministerstwa zdrowia zaczyna dochodzić do patologii systemowych? Jedno z rozporządzeń mówi, że osoba podejrzana o zakażenie, zakażona oraz chora może zostać hospitalizowana. Nie jest to do końca zrozumiałe, ponieważ małpia ospa w większości przypadków przebiega łagodnie, a w szpitalu można przecież złapać wiele innych wirusów. Co ciekawe, wracają testy PCR, których skuteczność jest podważana przez niektórych ekspertów.

Wysłaliśmy kilka pytań do Ministerstwa Zdrowia 

Redakcja: Jak będą stwierdzane przypadki podejrzenia o zakażenie?

Pacjent powinien najpierw trafić do lekarza, który w trakcie badania ocenia, czy występuje podejrzenie wystąpienia innej choroby np. ospy wietrznej, czy ospy małpiej. Lekarz pobiera materiał genetyczny do badania i przesyła do NIZP-PZH, który w testach PCR potwierdza możliwe zakażenie.

Czy każda osoba podejrzana o zakażenie będzie musiała być hospitalizowana?

O podstawie skierowania do szpitala decyduje lekarz. Skierowanie pacjenta do szpitala (z oddziałem zakaźnym) zaleca się w razie wystąpienia objawów typowych dla infekcji wirusowej – gorączka, bóle mięśni, bóle kostno-stawowe, ogólne rozbicie, osłabienie, miejscowe lub uogólnione powiększenie węzłów chłonnych oraz zmian na skórze – krostki lub pęcherzyki, strupy, na skórze całego ciała, lub/i powierzchni dłoni i powierzchni podeszwy stóp (to odróżnia ospę małpią od ospy wietrznej).

Osoby, u których lekarz stwierdzi podejrzenie o zachorowanie na ospę małpią podlegają obowiązkowej hospitalizacji – do czasu ustalenia innej etiologii (przyczyny) zachorowania albo wykluczenia zakażenia wirusem ospy małpiej, a w przypadku osób, u których potwierdzono laboratoryjnie zakażenie wirusem ospy małpiej jest obowiązek hospitalizacji przez czas wskazany przez lekarza (do czasu całkowitego wygojenia się pęcherzy i odpadnięcia strupów).

Co się stanie, jeśli osoba podejrzana o zakażenie odmówi pobytu w szpitalu? Czy są przewidziane jakieś kary?

Mając na uwadze objawy chorobowe, pacjent zazwyczaj sam chce skorzystać z opieki specjalistycznej na oddziale szpitalnym do czasu ustalenia innej przyczyny zachorowania albo wykluczenia zakażenia wirusem ospy małpiej, a w przypadku potwierdzenia laboratoryjnego zakażenia wirusem ospy małpiej przez czas wskazany przez lekarza (tj. do czasu całkowitego wygojenia się pęcherzy i odpadnięcia strupów). Jednocześnie mając na względzie ustawę o chorobach zakaźnych u ludzi, nie ma wprost przepisów karnych za odmowę pobytu w szpitalu.

Informacje przekazała Katarzyna Kubicka-Żach, specjalista biuro komunikacji w ministerstwie zdrowia.


Przypomnijmy, że kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał trzy rozporządzenia dotyczące małpiej ospy. „W projekcie rozporządzenia wprowadza się zmiany, których celem jest objęcie obowiązkiem: hospitalizacji osób zakażonych lub chorych oraz podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na ospę małpią” – czytamy w uzasadnieniu jednego z projektów rozporządzenia.

 

źródło: tarnogorski.info, serwisy.gazetaprawna.pl
Oprac. Łukasz Dudek