Mamy najdłuższe od 12 lat kolejki do lekarza

Rejestracja u lekarza. Na zdjęciu przychodnia i pacjentka
Zdjęcie ilustracyjne fot. tarnogorski
REKLAMA

Pacjenci w Polsce czekają na poradę lekarską, badania, zabiegi lub operacje średnio ponad cztery miesiące. Problem kolejnych rekordów w dostępności do opieki zdrowotnej narasta od lat, a obietnice rządzących o poprawie sytuacji wciąż pozostają niespełnione. Brak lekarzy, niedofinansowanie i chaos organizacyjny powodują, że pacjenci muszą czekać coraz dłużej na pomoc medyczną. Czy rząd znajdzie skuteczne rozwiązania?

„To najdłużej w historii prowadzonych od 2012 r. przez Fundację Watch Health Care pomiarów dostępności do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych” – czytamy na portalu mzdrowie.pl

Koalicja Obywatelska, która przejęła władzę, obiecywała skrócenie kolejek do lekarzy w ciągu pierwszych 100 dni rządów. Niestety, deklaracje te nie zostały zrealizowane. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapewniała, że rząd podejmie kroki zmierzające do poprawy sytuacji, jednak podkreślała, że efekty nie będą widoczne od razu. Jak pokazują dane z 2024 roku, zmiany są niewystarczające, a dla wielu pacjentów perspektywa szybkiej pomocy medycznej pozostaje odległym marzeniem.

Czy są powody do optymizmu?

Chociaż rząd wprowadza pojedyncze reformy, ich skuteczność budzi wątpliwości. Brak strategicznego planu oraz konsekwentnego wdrażania rozwiązań systemowych sprawia, że kolejki się nie skracają. Fundacja WHC regularnie alarmuje o pogarszającej się sytuacji, ale brak odzewu ze strony rządzących jest rozczarowujący.

Rejestracja u lekarza. Na zdjęciu przychodnia i pacjentka
Zdjęcie ilustracyjne fot. tarnogorski

 

REKLAMA

źródło: mzdrowie.pl, tarnogorski.info

REKLAMA