Morawiecki przedstawił plan. Polski rząd chce konfiskować rosyjskie majątki

fot. Mateusz Morawiecki/Facebook

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił plany rządu, które zostały omówione w poniedziałek na spotkaniu z opozycją. 

„Zakładają one jak najszybsze dofinansowanie armii, które wymaga wyłączenia tej pozycji z reguły wydatkowej, a więc zmiany Konstytucji. Dodatkowo chcemy skonfiskować majątek Rosjan wspierających inwazję, jaki znajduje się na terenie naszego kraju, i przekazać go na pomoc Ukraińcom” – przekazał Morawiecki za pośrednictwem Facebooka.

Co zakłada plan? 

  • Wyłączenie finansowania armii z progów zadłużenia.

  • Konfiskata majątku Rosjan wspierających inwazję i przekazanie ich Ukraińcom.

  • Dodatkowe opodatkowanie firm pozostających w Rosji.

    Facebook.com

– Podczas spotkania z opozycją zostały przedstawione trzy propozycje dot. zmian prawnych, które są niezbędne do skutecznego egzekwowania różnego rodzaju działań wobec Rosji i wobec wszystkich podmiotów, które współfinansują machinę wojenną – powiedział podczas konferencji prasowej Piotr Müller, rzecznik rządu.

– Nie może być tak, że podmioty, które nie mają odwagi, żeby wycofać się z finansowania rosyjskiego reżimu, były tak samo traktowane jak te, które zaprzestały działalność na terenie Rosji – oznajmił rzecznik.

„Spotkanie u premiera mało konkretne. Ustne przedstawienie propozycji poprawek do Konstytucji jest nieprofesjonalne. Poprawka ws. wywłaszczania oligarchów tak skomplikowana, że może ostatecznie nikogo nie objąć. A w trakcie spotkania wyszło, że nie jest nawet uzgodniona w rządzie” – napisał Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji. 

źródło: Mateusz Morawiecki/Facebook, KPRM/Twitter