Szpital w Żywcu zawiesza działalność oddziałów. „Spełnił się najczarniejszy scenariusz”

Na zdjęciu Szpital w Żywcu
fot. Szpital w Żywcu

„Niestety spełnił się najczarniejszy scenariusz” – czytamy na profilu Szpitala w Żywcu. Od kwietnia placówka nie otrzymała pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia za leczenie pacjentów. To jednak nie wszystko, ponieważ w ostatnich miesiaćach z pracy zrezygnowało 21 lekarzy. Wartość niezapłaconych przez NFZ udzielonych świadczeń ponadlimitowych wynosi ponad 39 mln złotych.

Powiat żywiecki liczy ponad 150 tys. mieszkańców. Od teraz życie wielu osób jest zagrożone, ponieważ kluczowa placówka medyczna w regionie zawiesza działalność ważnych oddziałów.

W poniedziałek zawieszono działalność: Izby Przyjęć, Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Nefrologii, dwóch Oddziałów Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Poradni Ginekologiczno-Położniczej oraz Poradni Urazowo-Ortopedycznej.

„Wszyscy pacjenci przebywający na ww. oddziałach są zabezpieczeni – zostali albo przekazani do innych placówek, albo na inne oddziały. O fakcie zamknięcia Izby oraz Oddziałów zostały poinformowane okoliczne placówki medyczne, wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego oraz jednostki pogotowia” – czytamy w komunikacie szpitala.

Szpital o problemach informował na początku września. „Przez nierozliczone przez NFZ świadczenia nie jesteśmy w stanie zapewnić ciągłości pracy” – napisano na stronie

„Brak płynności finansowej ośrodka wynika z nieuregulowania dotąd przez Narodowy Fundusz Zdrowia rozliczeń świadczeń wykonanych ponadlimitowo w bieżącym roku (…) oraz zbyt niskich miesięcznych planów rzeczowo-finansowych” – dodano w komunikacie.

– Pragniemy móc wciąż zapewniać naszym Pacjentom niezbędną, kompleksową opiekę medyczną, ale w obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie – mówiła we wrześniu Małgorzata Świątkiewicz, dyrektor Szpitala Żywiec.

– Od marca br. ze współpracy ze szpitalem zrezygnowało łącznie 21 lekarzy. Pozostały personel lekarski i pielęgniarski znacząco zredukował liczbę godzin pracy na rzecz ośrodka. To spowodowało niemożność zapewnienia ciągłości pracy w wymienionych komórkach organizacyjnych – wyjaśniała Małgorzata Świątkiewicz.

Dyrektor żywieckiego szpitala tłumaczyła, że u podstaw bezpośredniej przyczyny niemożności zapewnienia obsady i ciągłości pracy oddziałów i poradni, leżą problemy z zapewnieniem terminowego regulowania zobowiązań finansowych na rzecz pracowników

– Szpital nie był w stanie na czas wypłacać wynagrodzeń ze względu na zaburzoną płynność finansową, spowodowaną przeciągającym się brakiem uzyskania od Narodowego Funduszu Zdrowia pełnego pokrycia kosztów zrealizowanych świadczeń, w tym z tytułu nadwykonań. Prowadząc kompleksową działalność leczniczą nasz szpital odnotowuje wysoki wskaźnik tzw. nadwykonań procedur. Należy jednak podkreślić, że w ostatnich latach wszystkie zrealizowane przez nasz ośrodek i sprawozdawane do NFZ procedury, w tym nadwykonania, po pierwsze nie były kwestionowane przez Fundusz jako niezasadne, po drugie były przez narodowego płatnika rozliczane w sposób umożliwiający zapewnienie ciągłości pracy ośrodka. Obecna sytuacja związana z brakiem pełnego pokrycia kosztów zrealizowanych świadczeń powoduje konieczność planowanego czasowego zaprzestania wykonywania działalności leczniczej w zakresach, które zostały najmocniej dotknięte konsekwencjami opisywanych problemów – wyjaśnia Małgorzata Świątkiewicz

Minister stwierdziła, że szpital przeinwestował, a „zagraniczny kapitał chce zarabiać w Polsce na ochronie zdrowia.”

– Bardzo chciałabym, żeby szpital w Żywcu był szpitalem powiatowym, żeby zapewniał przede wszystkim opiekę na oddziale chorób wewnętrznych, pediatrii, chirurgii ogólnej, bo tego potrzebują mieszkańcy powiatu. Niestety, szpital w Żywcu – mówiąc językiem ekonomicznym – przeinwestował. Kapitał zagraniczny uznał, że na ochronie zdrowia można chyba w Polsce zarabiać pieniądze -mówiła ministra zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prasowej. Wypowiedź jest cytowana przez Dziennik Zachodzni.

– Szpital wykonuje zabiegi wysoko wycenione, wysokospecjalistyczne, kardiochirurgiczne, chociaż w ogóle nie ma kontraktu na kardiochirurgię. A kontraktu nie ma dlatego, że konsultant wojewódzki uznał, iż jest szpital wysokospecjalistyczny 20 kilometrów dalej, w Bielsku-Białej, i tam ta kardiochirurgia jest. Szpitale nie są po to, żeby wykonywać zabiegi, które chcą wykonywać, ale są po to, żeby wykonywać takie zabiegi, jakie zamawia u nich NFZ. Dlaczego? Dlatego, że to my i NFZ mamy mapę potrzeb zdrowotnych i na to nakładamy mapę świadczeń. Proszę sobie wyobrazić, gdyby każdy szpital w Polsce doszedł do wniosku, że interna to mu się nie opłaca, więc będzie robić ablacje i wszczepiać rozruszniki. Ponad 40 procent pacjentów w tym szpitalu, tych wysokospecjalistycznych, to są ludzie spoza tego powiatu. Nie pozwolę, żeby szpital w Żywcu szantażował oddział wojewódzki NFZ – dodałą minister Leszczyna.

O co chodzi z zagranicznym kapitałem? 

Szpital w Żywcu został wybudowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, zrealizowanego przez starostwo żywieckie oraz kanadyjską firmę InterHealth Canada. Obiekt powstał na działce należącej do powiatu, a partner prywatny był odpowiedzialny za projekt oraz prace budowlane. W 2019 roku Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał InterHealth Canada kredyt w wysokości 140 mln zł na zakończenie budowy i wyposażenie szpitala.

Powiat żywiecki odpowiada Leszczynie 

„W powiecie żywieckim udało się zrealizować jedyny w Polsce projekt partnerstwa publiczno-prywatnego, dotyczący budowy nowego szpitala w Żywcu. Pragniemy podkreślić, że samorządu powiatowego nigdy nie było by stać na wybudowanie nowego szpitala z własnych pieniędzy” – wskazuje zarząd powiatu.

„Szpital Żywiec jest obecnie jedynym podmiotem leczniczym współpracującym z Narodowym Funduszem Zdrowia, realizującym świadczenia szpitalne w trybie hospitalizacji pełnej (planowej i nagłej) na terenie powiatu żywieckiego, zamieszkiwanego przez ponad 150 tys. mieszkańców. Szpital samodzielnie zabezpiecza dostęp do świadczeń szpitalnych finansowanych do środków publicznych dla mieszkańców całego powiatu. W 2022 roku ośrodek udzielił 120 tys. świadczeń medycznych ponad  pacjentów, a w 2023 ponad 146 tys.. Tylko w pierwszym półroczu br. liczba pacjentów leczonych w żywieckim szpitalu wyniosła ponad 65 tys.” – dodano w komunikacie.

Na zdjęciu Szpital w Żywcu
fot. Szpital w Żywcu

 

źródło: Dziennik Zachodni, Szpital w Żywcu, Starostwo powiatowe w Żywcu