Niedzielski: Trzecia dawka szczepionki dla każdego

fot. gov.pl

Rząd planuje podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw koronawirusowi dla wszystkich. W ostatnim czasie w Polsce dopuszczono trzecią dawkę preparatu dla osób 50+, personelu medyczne i niemedycznego. Niebawem na trzecią dawkę będą mogli załapać się wszyscy chętni. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który w środę był gościem w telewizji TVN24.

– Trzecia dawka dla wszystkich nie tylko dla osób 50 plus? – zapytał dziennikarz szefa resortu zdrowia.

Minister Adam Niedzielski przyznał, że decyzja już zapadła, teraz eksperci zastanawiają się nad tym, kiedy to zrobić.

Rozmowę możecie zobaczyć TUTAJ

Trzy dawki to za mało? 

W Izraelu eksperci mówią, że trzecia dawka to za mało. – Będziemy się doszczepiać co 6-12 miesięcy jak przeciw grypie – twierdzi izraelski wirusolog, którego wypowiedź jest przytaczana przez Rzeczpospolitą.

 

Skuteczność preparatu spada z czasem 

Agencja Reutera w pierwszy dniach października informowała, że skuteczność preparatu na COVID-19 koncernu Pfizer i BioNTech  spada do 47 proc. po pół roku od podania drugiej dawki.

W czwartek potwierdzono 3 tys. dodatnich testów 

– Mamy 3000 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia.

Dodatnie wyniki testów pochodzą z województw: lubelskiego (671), mazowieckiego (539), podlaskiego (313), łódzkiego (167), pomorskiego (161), zachodniopomorskiego (155), podkarpackiego (154), śląskiego (143), wielkopolskiego (140), małopolskiego (136), dolnośląskiego (107), kujawsko-pomorskiego (90), warmińsko-mazurskiego (82), świętokrzyskiego (39), lubuskiego (33), opolskiego (32).

„Z powodu COVID-19 zmarło 14 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 46 osób” – czytamy w komunikacie MZ.

 

 

źródło: TVN24, Twitter/MZ, tarnogorski, Rzeczpospolita