Niemcy. Masowe zakażenia koronawirusem po imprezie dla zaszczepionych

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

W niemieckim mieście Münster zorganizowano imprezę tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Po imprezie okazało się, że doszło tam do masowego zakażenia koronawirusem. Jak do tego doszło? 

Blisko 400 osób spotkało się na imprezie w mieście położonym w północnej części Niemiec. Większość uczestników to młode osoby w wieku ok. 20 lat. Na wejściu do klubu wszyscy potwierdzili, że są w pełni zaszczepieni lub są ozdrowieńcami. Mimo tego doszło do wielu zakażeń. Według danych z 17 września, infekcję koronawirusem wykryto u 85 osób.

Warunkiem wstępu była tzw. zasada 2G, która w Niemczech daje zaszczepionym i ozdrowieńcom łatwiejszy dostęp do wielu miejsc.

– Nawet 83 zarażonych mimo 2G. Czy to przemawia przeciwko 2G? Nie, zdecydowanie za. Bez 2G o wiele więcej imprezowiczów mogłoby poważnie zachorować. Przykład ten pokazuje, że normalność jest możliwa tylko przy znacznie wyższym poziomie szczepień – napisał w mediach społecznościowych Ekspert SPD ds. zdrowia Karl Lauterbach.

Czy eksperyment z Niemiec powinien dać do myślenia rządzącym w Polsce? Czy certyfikaty szczepionkowe mają jakikolwiek sens, skoro osoba zaszczepiona może zarazić? Warto również zaznaczyć, że na imprezie były głównie osoby młode, które nawet bez szczepionki infekcję koronawirusa najczęściej przechodzą w dość łagodny sposób lub bezobjawowy. Ciężkie przypadki choroby zdarzają się bardzo rzadko.

Internauci w Polsce komentują 

Po wsiach wesela na 200 osób, zaszczepionych 10, wszyscy zdrowi. Jak to wytłumaczyć?

Powinni zrobić taką samą imprezę dla niezaszczepionych i porównać wyniki. 

 

źródło: tagesspiegel.de, wp.pl