-5.9 C
Tarnowskie Góry
piątek, 27 grudnia, 2024
REKLAMA
Strona główna Wiadomości Regionalne Norwegia rezygnuje ze szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson

Norwegia rezygnuje ze szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pexels
REKLAMA

W Norwegii rząd rezygnuje z preparatu firmy AstraZeneca i Janssen (Johnson&Johnson). AstraZeneca ma zostać na stałe usunięta z norweskiego programu szczepień. 

 Szczepionka AstraZeneca została wstrzymana 11 marca po zgłoszeniach rzadkich, ale poważnych skutków ubocznych.

Jak wskazuje rząd, szczepionka Janssen jest szczepionką z wektorem wirusowym, która może mieć takie same skutki uboczne jak AstraZeneca. Preparat na koronawirusa J&J nie był jeszcze stosowany w Norwegii

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zalecił usunięcie szczepionek firm AstraZeneca i Janssen z norweskiego programu szczepień.

– Rząd zwrócił się do grupy ekspertów pod przewodnictwem Larsa Vorlanda o dokonanie szerokiej oceny jego stosowania przed podjęciem ostatecznej decyzji, czy te szczepionki powinny być stosowane w Norwegii, czy też nie. Grupa ekspertów odradza stosowanie AstraZeneca i Janssen w programie szczepień ze względu na ryzyko rzadkich, poważnych skutków ubocznych. Zalecenie to należy rozpatrywać w świetle faktu, że poziom infekcji w Norwegii jest niski, a podaż innych szczepionek jest dobra – czytamy w  komunikacie.

W Polsce m.in. policjanci i nauczyciele są szczepieni preparatem AstraZenca.

 

REKLAMA

„Ryzyko nie przeważa nad korzyściami” 

– Rząd zdecydował, że szczepionka AstraZeneca nie będzie stosowana w Norwegii ani dobrowolnie. Rzadkie, ale poważne skutki uboczne, które widzieliśmy w Norwegii, wskazują, że ryzyko nie przeważa nad korzyściami. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy spodziewamy się znacznie większej liczby szczepionek mRNA w przyszłości, a odstęp czasowy między pierwszą a drugą dawką szczepionki został wydłużony, aby zaszczepić więcej osób szybciej – mówi minister zdrowia Bent Høie.

Rząd podjął decyzję o awaryjnym utworzeniu zapasów preparatów Janssem, które mogą być przechowywane do dwóch lat.

 

 

źródło: www.regjeringen.no

REKLAMA