Nowa fala imigrantów. Muzułmanie przyjeżdżają na Śląsk coraz liczniej. Nie mają nic do stracenia

fot. Straż Graniczna

W ostatnim czasie Śląska Straż Graniczna informuje o kolejnych cudzoziemcach, którzy są ujawniani podczas nielegalnego wjazdu do kraju. Nowa fala imigrantów napływa do Europy mimo epidemii. Na całym świecie trwa kryzys gospodarczy, imigranci z biednych państw nie mają nic do stracenia, wybierają podróż do Europy i coraz chętniej odwiedzają Polskę. 

Zatrzymania w Sosnowcu, Rybniku i powiecie bielskim.

W minioną środę służby ochrony kolei w Rybniku odkryli, że na terenie dworca kolejowego w przestrzeni ładunkowej pociągu towarowego, przebywa dwóch cudzoziemców bez jakichkolwiek dokumentów tożsamości. Byli to prawdopodobnie Afgańczycy.

 

„Przeprowadzone badanie lekarskie w kierunku ustalenia wieku młodych migrantów wykazało, iż mają oni 14 i 15 lat. Wobec tego nieletnim wyznaczono przedstawiciela ustawowego. Trwają czynności funkcjonariuszy Straży Granicznej zmierzające do potwierdzenia tożsamości i obywatelstwa zatrzymanych cudzoziemców. Do czasu ich zakończenia obydwaj będą przebywać w placówce opiekuńczo-wychowawczej” – mówi Katarzyna Jesionowska, z biura prasowego śląskiej Straży Granicznej.

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w powiecie bielskim pięciu cudzoziemców ukrytych w naczepie ciężarówki.

Do zatrzymania doszło 4 marca.

„Cudzoziemcy podróżujący ukryci w naczepie samochodu ciężarowego posiadali przy sobie jedynie dokumenty potwierdzające, że złożyli na terenie Rumunii wnioski o status uchodźcy z których wynika, że prawdopodobnie są to obywatele Afganistanu” – informuje SG.

Zatrzymanie w Sosnowcu

Na początku marca w jednym z sosnowieckich szpitali przebywał cudzoziemiec.

„Według pracowników szpitala mężczyzna w momencie pojawienia się na terenie ich obiektu nie był w stanie przedstawić jakiegokolwiek dokumentu tożsamości, a kontakt z nim był utrudniony ze względu na barierę językową” – informuje Szymon Mościcki, rzecznik prasowy SG.

Po wypisaniu ze szpitala przystąpiono do kontroli legalności pobytu.

Okazało się, że mężczyzna to prawdopodobnie obywatel Afganistanu. Nie posiadał dokumentów, w związku z czym został zatrzymany. Teraz będzie przebywać w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

A ilu wjeżdża do kraju i nikt o nich nie wie? 

 

 

 

Przygotował
ŁUKASZ DUDEK 

 

źródło: Śląska Straż Graniczna