Od 1 marca przestają obowiązywać limity. Nie będą sprawdzać certyfikatów szczepionkowych

fot. KPRM/Facebook screen

Możemy znieść większość restrykcji związanych z pandemią. Pozostawiamy tylko obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych, sklepach i środkach komunikacji – przekazał w środę premier Mateusz Morawiecki.

W środę rano odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia i premiera. Ogłoszono „wielkie luzowanie”. Jak czytamy na rządowej stronie, od 1 marca zaczną obowiązywać łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Kwarantanna i izolacja pozostaje w skróconym czasie.

Koniec z limitami 

„Przestaną obowiązywać m.in. wszystkie limity osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia” – czytamy w rządowym komunikacie.

Koniec kodów QR w wielu miejscach 

Brak limitów oznacza koniec sprawdzania certyfikatów szczepionkowych przed wejście do budynków użyteczności publicznej. Certyfikaty były sprawdzane, ponieważ był nałożony limit 30 proc. obłożenia lokalu. Do limitu nie były wliczane osoby z „paszportem”. Z naszych obserwacji wynika, że kody QR głównie były sprawdzane przez podmioty zarządzane przez samorząd. W powiecie tarnogórskim przez ostatnie miesiące nie widziałem, aby jakikolwiek zagraniczny market stosował się do limitów. Możliwe, że duże firmy przeanalizowały zapis i doszły do wniosku, że jest to nielegalne.

źródło: gov.pl, tarnogorski.info