REKLAMA
Niektóre kraje europejskiej przygotowują się do nieplanowanych odłączeń od sieci energetycznej. Takiej możliwości nie wykluczają m.in. Niemcy, które mają daleko posuniętą transformacją energetyczną na bardziej zieloną. Może to skutkować tym, że przy dużych opadach śniegu nie będą działać panele słoneczne, a bez wiatru nie będą kręcić się turbiny wiatrowe. Polska Grupa Górnicza wprowadziła limity na sprzedaż węgla. Czy Polsce grozi blackout?
– Ze względu na duże zainteresowanie i rozpoczęty sezon grzewczy, PGG wprowadziła w ostatnim czasie limity na sprzedaż węgla na kopalniach. Te limity są od trzech do pięciu ton, w zależności od kopalni na jednego kontrahenta. Spowodowane jest to tym, że chcemy, aby wszyscy chętni, którzy przyjadą na kopalnię, będą mogli kupić węgiel – mówi nam Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej.
Zapytaliśmy rzecznika, czy PGG ma zapasy węgla
– Te zapasy pod koniec roku osiągną wartości operacyjne, co tak naprawdę oznacza, że będą minimalne. Większość węgla zgromadzono na zwałach znajduje już swoich nabywców, jest sprzedawana, także te zapasy będą niewielkie – mówi.
– Zależy nam na tym, aby gospodarstwa domowe miały możliwość kupna węgla i stąd wprowadzone przez nas limity. Pamiętajmy, że Polska Grupa Górnicza ma także podpisane umowy z autoryzowanymi sprzedawcami i do nich również przez cały okres obowiązywania kontraktów taki węgiel dostarczamy – dodaje Tomasz Głogowski.
– W poprzednich latach te zapasy były większe. Teraz one są mniejsze, zmniejszają się. Zmieniły się warunki rynkowe – wyjaśnia Głogowski.
Rozmowę z rzecznikiem możecie posłuchać poniżej:
REKLAMA
W Austrii rząd przygotowuje obywateli na możliwe wyłączenia prądu zimą. Dlatego powstało 4-minutowe wideo, które ma przygotować społeczeństwo na możliwe załamanie energetyczne.
„Blackout, czyli powszechna, a być może nawet ogólnoeuropejska awaria zasilania, infrastruktury i dostaw, jest realistycznym, a jednocześnie niedocenianym ryzykiem. Dlatego też deklarowanym celem Austriackich Sił Zbrojnych jest poprawa ogólnej odporności naszej Republiki w takim scenariuszu. Ważną kwestią jest tu jednak samowystarczalność ludności. Oprócz usług Austriackich Sił Zbrojnych w misji pomocy, film pokazuje również ważne środki ostrożności i ochrony, które każdy człowiek powinien wdrożyć w swoim prywatnym otoczeniu” – czytamy w opisie nagrania, które zostało opublikowane na platformie YouTube.
REKLAMA