48 mln zł dofinansowania dla Tarnowskich Gór. W 2021 roku zaczną budować ścieżki rowerowe

Fot. UM Tarnowskie Góry

Miasto Tarnowskie Góry otrzyma 48 mln zł dofinansowania na centrum przesiadkowe i budowę ścieżek rowerowych. 30 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim nastąpiło podpisanie umowy.

– Wartość całego zadania to ponad 57 mln zł – resztę kwoty dołoży gmina – mówił burmistrz Arkadiusz Czech.

 

W ramach projektu przewidziano rozbudowę i zagospodarowanie centrum przesiadkowego integrującego Dworzec Autobusowy i Dworzec PKP oraz budowę ponad 28 km dróg rowerowych i infrastruktury towarzyszącej.

Projekt obejmie swoim zasięgiem następujące ulice:
Częstochowską, Opatowicką, Sielankę, Janasa, Jana Pawła II, Wyszyńskiego, Litewską, Pyskowicką, wzdłuż torowiska kolejki wąskotorowej na odcinku od ulicy Parkowej do ulicy Cegielnianej, Nakielską, Częstochowską wraz z łącznikiem rowerowym łączącym ulicę Mościckiego z Łączną, Sienkiewicza, 9-Maja, Piłsudskiego, Bytomską, Legionów, Gliwicką, Bałtycką, rejon obwodnicy DK11 na odcinku od skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego do skrzyżowania z ul. Bałtycką, rejon skrzyżowania ul. B. Śmiałego z ul. Młodości, Opolską. Centrum przesiadkowe zostanie skomunikowane z ulicą Oświęcimską.

– Otwarcie ofert w przetargu, którego celem jest wyłonienie firmy, która zrealizuje inwestycję w formule „zaprojektuj i wybuduj”, czyli zaplanuje i wykona zadanie nastąpi 30 stycznia. Rok przyszły będzie czasem na przygotowanie dokumentacji, prace toczyć będą się w od początku 2021 roku do czerwca 2023 roku – wyjaśniał Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza.

?5️⃣ gmin: Gliwice, Tarnowskie Góry, Goczałkowice, Toszek i Sośnicowice przystąpiło do realizacji programu…

Publiée par Śląskie. Pozytywna energia sur Lundi 30 décembre 2019

W ramach rozbudowy centrum przesiadkowego powstanie: parking typu park&ride na ok. 200 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, zatoka autobusowa, 6 miejsc postojowych dla pojazdów osobowych o napędzie elektrycznym wraz ze stacjami szybkiego ładowania, parking typu bike&ride z 100 zadaszonych miejsc postojowych dla rowerów z punktem ładowania rowerów elektrycznych oraz jezdnie manewrowe.

Budowa 28,2 km liniowej infrastruktury rowerowej obejmie: budowę dróg dla rowerów o długości ok. 11,5 km, dróg dla rowerów i pieszych o łącznej długości ok. 6,2 km, pasów dla rowerów o łącznej długości ok. 1,5 km, odcinków istniejących jezdni ok. łącznej długości ok. 9,0 km (prowadzenie rowerów w ruchu ogólnym, w tym kontraruch) oraz budowę tunelu pieszorowerowego o łącznej długości ok. 146 m.

 

 

źródło: UM Tarnowskie Góry