Podczas sobotniego meczu duński piłkarz Christian Eriksen nagle stracił przytomność i padł na murawę. Okazało się, że miał zawał. Przeżył dzięki natychmiastowej reanimacji.
Po tym zdarzeniu wrócił temat pierwszej pomocy. Telewizja TVN24 przyjechała do Tarnowskich Gór nagrać program do „Faktów”. W programie wystąpił m.in. Marek Mateja z tarnogórskiego pogotowia ratunkowego.
Policja w Tarnowskich Górach ma nowy sprzęt ratujący życie. Jest w holu komendy.
Do tarnogórskiej jednostki policji trafiło urządzenie ratujące życie. Urządzenie to nazywa się AED i jest automatycznym defibrylatorem zewnętrznym. Ideą urządzeni jest łatwy i publiczny dostęp dla każdego oraz prostota obsługi.
AED jest tak wykonany, aby nawet osoba nieprzeszkolona medycznie mogła go użyć i tym samym uratować ludzkie życie.
Szybka defibrylacja jest jedyną, a zarazem skuteczną metodą zwiększającą szanse przeżycia podczas ciężkich zaburzeń pracy serca. Wykonana w ciągu 3 minut od utraty przytomności pozwala na przeżycie w 70 proc. przypadków.
W wielu przypadkach nagłego zatrzymania akcji serca możliwe jest przywrócenie prawidłowej akcji serca poprzez wczesną defibrylację. Po przyklejeniu do klatki piersiowej poszkodowanej osoby dwóch elektrod (pod prawym obojczykiem i na lewym boku poniżej serca) defibrylator sam wydaje instrukcje postępowania.
AED coraz częściej możemy spotkać w miejscach publicznych, takich jak instytucje, urzędy czy też ośrodki sportowe. Jednocześnie, ze względu na poręczny rozmiar nadaje się doskonale, jako wyposażenie służb ratowniczych i policji. /KPP Tarnowski Góry/