Popierali likwidację górnictwa i lockdown. Dziś protestują, ponieważ brakuje węgla i jest kryzys

fot. Michał Sporoń | Facebook

Samorządowcy z całej Polski przyjechali w piątek do Warszawy. Sprzeciwiają się wzrostowi cen energii. Wielu protestujących dzisiaj samorządowców popierało pandemiczne zamykanie gospodarki, segregację sanitarną oraz likwidację górnictwa. Dzisiaj protestują, ponieważ brakuje węgla i jest kryzys.

Węgla brakuje, ponieważ w ostatnich latach rządów PO i PiS wygaszano w Polsce kopalnie, a za kryzys m.in. jest odpowiedzialny lockdown i gigantyczny dodruk pieniądza. Przypomnijmy, że przez cały okres pandemii większość samorządowców nie protestowała, gdy zamykano małe biznesy. Dziś te same osoby twierdzą, że los małych biznesów nie jest im obojętny.

Protest zorganizowany przez ruch samorządowy Tak Dla Polsk odbył się pod hasłem „Pozostanie nam tylko ciemność”. Jednym z przemawiających był prezydent Rafał Trzaskowski. Swoje pięć minut miała również wiceburmistrz Lublińca.

„Już nawet bułka z masłem, nie jest tanim śniadaniem”

– Czuję moralną odpowiedzialność, za te małe gminy. Dzisiaj reprezentuje moje miasto, miasto które kocham, ale także myślę, że te wszystkie miasta w całej Polsce, a zwłaszcza w województwie śląskim, których gospodarze tak chętnie fotografowali się z kolorowymi czekami, a którzy dzisiaj nie mieli odwagi, żeby do nas dołączyć – mówiła Anna Jonczyk–Drzymała, wiceburmistrz Lublińca.

Jonczyk–Drzymała mówiła o lublinieckiej ciepłowni, która ma problem z węglem. Wspomniała również o drożyźnie w sklepach. „Już nawet bułka z masłem, nie jest tanim śniadaniem” – oznajmiła.

„Co dalej będzie z małą gastronomią, restauracjami, z tym co napędza małe społeczności? Wybudowaliśmy strefę ekonomiczną, mamy kilka przepięknych zakładów. Ludzie dostali pracę. Co będzie, jeżeli ta energia będzie tak wzrastała?” – pytała Anna Jonczyk–Drzymała.

Na proteście nie zabrakło również osób z Tarnowskich Gór. Do stolicy pojechał radny powiatowy Michał Sporoń, był też poseł PO Tomasz Głogowski. Przypomnijmy, że radny Michał Sporoń swego czasu promował hasło „węgiel tylko na biegunkę”. Samorządowiec uważa, że wiatraki są lepsze od elektrowni węglowych.

Do stolicy pojechali również przedstawiciele tarnogórskiego samorządu

„Duchem jestem z wami” – napisał w mediach społecznościowych Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

„Na razie zgasiliśmy w Tarnowskich Górach dekoracyjne podświetlanie budynków, zrezygnowaliśmy z bogatych dekoracji świątecznych. Ale nie chcemy gasić latarni! Staramy się oszczędzać wodę w urzędzie i miejskich instytucjach. Ale nie chcemy zamykać basenu dla dzieci, dla mieszkańców! Racjonalnie ograniczamy ogrzewanie. Ale nie chcemy nakazywać urzędnikom pracować w ciepłych rękawicach i szalikach! Protestuję z Wami – tu, w Tarnowskich Górach. Żeby nie pozostały nam tylko ciemno” – dodał włodarz.

AKTUALIZACJA GODZ. 17:20