Pracodawca będzie mógł wysłać na bezpłatny urlop niezaszczepionych?

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

W wykazie prac legislacyjnych rządu można znaleźć zapis, który umożliwi pracodawcy wysłanie pracownika na bezpłatny urlop, jeśli ten nie jest zaszczepiony na koronawirusa. 

„Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny” – czytamy.

– Ja o projekcie, który miałby pozwalać na wysyłanie pracowników na bezpłatny urlop, nie słyszałem – powiedział w Polsat News wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Niemniej szokujące dla wielu zapisy znalazły się na oficjalnej stronie rządu. Należy jednak dodać, że na chwilę obecną ciężko byłoby je wprowadzić w życie, ponieważ bezrobocie jest na niskim poziomie i w wielu branżach brakuje rąk do pracy. Choć z drugiej strony trwa kryzys gospodarczy i sytuacja jest niepewna.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych: Nie ma na to naszej zgody 

Poniżej fragment stanowiska OPZZ

„W myśl rządowego projektu niezaszczepiony pracownik będzie mógł być delegowany przez pracodawcę do pracy poza jego stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym tej pracy. Będzie też mógł być skierowany na urlop bezpłatny.

Mówiąc wprost pracodawca będzie mógł przesunąć pracownika na inne gorzej płatne stanowisko albo skierować na urlop bezpłatny, a w jego miejsce zatrudnić osobę zaszczepioną – zapewne na gorszych warunkach.

Rząd nie przekonał większości obywateli do konieczności szczepienia się przeciwko COVID – 19. Nie wykazuje wystarczającej kreatywności i determinacji w promowaniu szczepień. Nie reaguje na agresywne działania środowisk kwestionujących ich konieczność. W tle jak zwykle jest polityka. Dlatego rządzący tworzą przepisy wywierające silną presję na niezaszczepionych pracowników, dając przy tym nadzwyczajne uprawnienia pracodawcom.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych nie godzi się na to aby rachunek za kunktatorstwo władzy płacili pracownicy. Człowiek to nie jest mebel, który można przesunąć, schować albo wyrzucić. Wzywamy rząd do podejmowania mądrych i odważnych decyzji z poszanowaniem praw człowieka i obywatela.

Jednocześnie zwracamy się do wszystkich, którzy do tej pory nie zdecydowali się na przyjęcie szczepionki przeciwko COVID – 19 o ponowne rozważenie przystąpienia do szczepień.”

Podpisali: Kierownictwo OPZZ: Andrzej Radzikowski, Barbara Popielarz, Piotr Ostrowski, Sebastian Koćwin

 

 

źródło: bip.kprm.gov.pl, www.opzz.org.pl, Polsat News