Prezydent Siemianowic: Jak lekarze mogli mówić, że to jest bezpieczne?

fot. PJJ.TV

Prezydent Siemianowic Śląskich w najnowszym nagraniu porusza temat szczepień kobiet w ciąży. 

– Poszukaliśmy kilka materiałów, co może dziać się, kiedy kobieta w ciąży przyjmuje jakiekolwiek leki, antybiotyki, szczepionki, które są w pełni przebadane, a nie eksperymenty medyczne – mówi samorządowiec.
Na stronie należącej do Wirtualnej Polski prezydent Rafał Piech znalazł informacje dotyczące leków, których nie można brać podczas ciąży.
„W pierwszym trymestrze ciąży odradza się kobietom stosowanie jakichkolwiek leków, chyba, że lekarz stwierdzi, że zaniechanie leczenia może mieć gorsze skutki niż jego przeprowadzenie” – czytamy na portalu parenting.pl (portal należący do grupy wp.pl).
Następnie Piech przytacza kolejny fragment z tego samego portalu
„Najnowsze badania wykazują, że nawet środki uważane za bezpieczne dla kobiet w ciąży mogą prowadzić do bezpłodności u ich synów. Według badań stosowanie niektórych leków przeciwbólowych zakłóca rozwój płciowy chłopców. Nawet jedna tabletka może mieć bardziej szkodliwy wpływ na płód niż kontakt z dziesięcioma innymi substancjami przez okres całej ciąży” – cytuje samorządowiec.
I kolejny fragment z popularnego portalu:
„Niektóre szczepienia są odradzane kobietom w ciąży, na przykład te wykonywane przed wyjazdem do egzotycznych krajów. Lekarze zalecają odłożenie dalekich podróży na czas po porodzie, aby szczepionka nie zaszkodziła rozwijającemu się dziecku. W przypadku innych szczepionek najlepiej otrzymać je przed zajściem w ciążę” – przytacza kolejny fragment.
Następnie przytaczana jest karta charakterystyki szczepionki na Covid-19 firmy Pfizer – Comirnaty. 
„Szczepionka Comirnaty może być stosowana w okresie ciąży” – przytacza Piech fragment ulotki.
Następnie przytacza kolejny fragment:
„Nie ma dostępnych danych dotyczących przenikania szczepionki Comirnaty przez łożysko ani do mleka” – czytamy w ulotce.
– Czyli mówią, tak stosuj podczas karmienia piersią, ale wiedz, że nie ma na ten temat żadnych badań – oznajmia wyraźnie oburzony Rafał Piech i przytacza następny fragment ulotki.
„Toksyczny wpływ na reprodukcję i rozwój badano u szczurów w ramach złożonego badania toksycznego wpływu na płodność i rozwój, podczas którego samicom szczurów podawano domięśniowo produkt leczniczy Comirnaty przed kryciem i w okresie ciąży.”
– Ja wiem, że żadna matka, która była w ciąży, nie miała świadomości, bo ginekolodzy, bo lekarze powiedzieli, tak przyjmujcie, to jest przecież w pełni bezpieczne – dodaje prezydent Siemianowic Śląskich.
– Zastanawiam się, jak lekarze mogli mówić, że to jest bezpieczne? – pyta pod koniec nagrania.
Całe nagranie poniżej 

 

Źródła przytaczane przez prezydenta:

PDF ulotka Pfizer do pobrania:
https://www.pfizerpro.com.pl/sites/default/files/comirnaty_ulotka_dla_pacjenta.pdf
Strona należąca do Wirtualnej Polski: parenting.pl