Przemyt odpadów z Niemiec do Polski. Śmieci są już u nas

Fot. Śląska Policja

Policjanci z Katowic ustalili, że do jednego z zakładów na Śląsku zmierza transport odpadów komunalnych wwieziony z Niemiec. 

Podejrzany samochód ciężarowy z naczepą został ujawniony na autostradzie A1 w Zabrzu. Policjanci zatrzymali pojazd, a następnie wspólnie z inspektorami Inspektoratu Transportu Drogowego przeprowadzili jego kontrolę.

W dokumentach transportu z terytorium Niemiec jako przewożone rzeczy figurowały odpady mogące stanowić paliwo alternatywne. Jednak na naczepie samochodu ciężarowego pod warstwą zadeklarowanych śmieci kontrolujący ujawnili duże ilości odpadów komunalnych. Okazało się, że do śląskiego zakładu wytwarzającego paliwa alternatywne trafić miał nielegalny transport odpadów komunalnych pochodzących z Niemiec, który ukryty był pod warstwą zadeklarowanych i legalnych śmieci.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zabronione jest przywożenie do Polski zza granicy odpadów komunalnych. Proceder ten zagrożony jest karą do 5 lat więzienia.

W kontroli brali również udział inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach oraz policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu i Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach.

źródło/foto: Śląska Policja