Karanie wszystkich za brak maseczki nadal niezgodne z prawem

Zdjęcie ilustracyjne fot. Anna Shvets zPexels

Ustawa „covidowa” podpisana 4 listopada przez prezydenta nadal nie obowiązuję, ponieważ nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to między innymi, że kara za brak maseczki może zostać nałożona wyłącznie na osobę chorą albo podejrzaną o zachorowanie.

Ustawa covidowa miała między innymi wprowadzić obowiązek zasłaniania ust i nosa. Miała również znieść odpowiedzialność karną z lekarzy za nieumyślne błędy medyczne w pandemii oraz przyznać walczącym z koronawirusem lekarzom podwyżki.

 

„Dopiero na podstawie znowelizowanego przepisu Rada Ministrów będzie mogła określić w nowym rozporządzeniu, że obowiązek noszenia maseczek dotyczy wszystkich obywateli, a nie tylko chorych i podejrzewanych o zachorowanie – jak to ma miejsce obecnie” – czytamy na profilu „Dogmat Karnisty”, który jest administrowany przez dr Mikołaja Małeckiego, nauczyciela prawa karnego.

„Kara za brak maseczki, zgodnie z aktualnym stanem prawnym, może zostać nałożona wyłącznie na osobę chorą albo podejrzaną o zachorowanie i udowodnienie tych znamion jest obowiązkiem organu stosującego prawo” – czytamy.

ZOBACZ: Prezydent podpisał ustawę covidową

– Senat wprowadził niejasne poprawki do tej ustawy, które niestety przez pomyłkę kilkunastu posłów podczas głosowań sejmowych zostały przyjęte – mówił we wtorek 10 listopada rzecznik rządu Piotr Mueller w Polskim Radiu 24.

Jak donosi RMF-FM, ustawa z poprawkami może być opublikowana w pierwszych dniach grudnia.

 

źródło: RMF-FM, onet.pl, Dogmat Karnisty