Ruda Śląska: Filipińczycy pracowali nielegalnie w hali produkcyjnej

fot. Śląska Straż Graniczna

Funkcjonariusze śląskiej straży granicznej ujawnili w sześciu obywateli Filipin pracujących nielegalnie. Kontrola przeprowadzona 13 listopada wykazała, że Filipińczycy, skierowani przez Agencję Pracy Tymczasowej z województwa podlaskiego, pracowali fizycznie w hali produkcyjnej jednej z firm w Rudzie Śląskiej, nie posiadając odpowiednich zezwoleń na pracę.

W świetle polskiego prawa, taka sytuacja stanowi naruszenie art. 120 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W konsekwencji, cudzoziemcy otrzymali decyzje zobowiązujące ich do opuszczenia Polski w ciągu 30 dni oraz zakaz wjazdu na terytorium RP i innych państw Strefy Schengen na okres 1 roku.

Jednakże uwagę opinii publicznej zwraca kwestia sankcji nałożonej na pracodawcę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciel firmy, który naruszył ustawę, może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1 tysiąca do 30 tysięcy złotych. Ta relatywnie niewielka kara wywołuje dyskusje na temat adekwatności sankcji wobec powagi naruszenia prawa migracyjnego.

fot. Śląska Straż Graniczna
fot. Śląska Straż Graniczna

 

źródło: Śląska Straż Graniczna